Strona główna Temat dnia Srebrny Laur dla Świdnicy

Srebrny Laur dla Świdnicy

8

Żywy eksperyment na skalę ogólnopolską jakim było zagospodarowanie mienia pozostawionego przez armię sowiecką doczekał się po latach uznania.

UM1 (1)

25 miast członkowskich Związku Miast Polskich uhonorowanych zostało Laurami na Srebrny Jubileusz Związku. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne rozwiązania czy osiągnięcia w rozwoju miasta i zarządzania nim w minionym 25-leciu, które zostały w tym czasie potwierdzone w najbardziej prestiżowych rankingach, ratingach, konkursach oraz publikacjach. Jak informuje Mateusz Jadach z Biura Prezydenta Miasta, w gronie nagrodzonych znalazła się Świdnica, uhonorowana za nowatorskie rozwiązania przy zagospodarowaniu mienia poradzieckiego.

– Nagroda ta, to uhonorowanie działań pierwszych prezydentów Świdnicy – Jacka Drobnego, Krzysztofa Duniewskiego, Bolesława Marciniszyna i Adama Markiewicza, którzy w latach 1990-2000 podjęli się trudu rewitalizacji terenów zajmowanych przez wojsko radzieckie w czasach, kiedy pojęcie rewitalizacji było jeszcze w Polsce mało znane. Dzięki ich zaangażowaniu i skuteczności w pozyskaniu środków rządowych, których wówczas nie było wiele, przywrócili oni do miasta blisko 30 hektarów terenów, 130 budynków oraz zespoły garażowe. Byli pionierami, którzy działali bez środków unijnych, wytycznych i bez ustawy o rewitalizacji. Wielkie słowa uznania należą się też pani dyrektor Marii Kasprowicz-Gładysz, gdyż to właśnie ona od samego początku uczestniczyła w procesie przejmowania, a potem zagospodarowania terenów i nieruchomości, które od 1945 r. do 1990 r. były we władaniu armii ZSRR – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

UM Świdnica 2

Świdnica jest jednym z nielicznych miast na Dolnym Śląsku, które w bardzo krótkim czasie niemal całkowicie zagospodarowały swoje powojskowe mienie, pozostawione tu przez wojska sowieckie. Świdnica wydała na zagospodarowanie dwóch kompleksów koszarowych przy ul. Parkowej i ul. Armii Krajowej oraz dzielnicy mieszkalnej wzdłuż ul. Wałbrzyskiej blisko siedem milionów złotych pozyskanych z różnych źródeł oraz 56 mln ze środków własnych.
Wojska sowieckie stacjonowały w Świdnicy od maja 1945 do 1992 roku.

/opr.red/

Poprzedni artykułWyrzucili szczeniaka na ulicę
Następny artykułUdany weekend młodzieży ŚKPR-u