Strona główna Bez kategorii Przebudowa skweru z niespodziankami?

Przebudowa skweru z niespodziankami?

3

Dzisiaj rozpoczynają się prace przy przebudowie skweru na placu Tysiąclecia w Świdnicy. Niewykluczone, że będą niespodzianki. Mieszkańcy twierdzą, że w ziemi na alejkach spacerowych są ludzkie kości. Urząd Miasta mówi raczej o pozostałościach twierdzy fryderycjańskiej.

skwer Tysiąclecia (1)

Skwer ma się zamienić w zapisany na dawnych fotogarfiach ogród różany z fontanną. Zanim tak sie stanie, plac przekopią koparki.  Świdniczanie, którzy często spacerowali w tym miejscu pzrekonują, ze w ziemi są ludzkie kości. Jak dodają, widać je nawet na powierzchni. Rzeczywiście, w tym miejscu istniał w średniowieczu cmentarz obecnej parafii katedralnej, ale czy o tak odległe czasy chodzi? Czy przypadkiem pomnik, ktory został tu postawiony przez Armię Radziecką tuż po wojnie sugeruje, że chowano w tym miejscu żolnierzy? Aż do dzisiaj nikt  wtym miejscu badań nie przeprowadził. – Rewaloryzacja skweru przy pl. 1000-lecia – to inwestycja zlokalizowana w obszarze ochrony archeologicznej występowania reliktów twierdzy fryderycjańskiej. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków realizowane prace ziemne poniżej warstwy humusu wymagać będą prowadzenia badań archeologicznych przez uprawnionego archeologa. Tak więc podczas robót zapewniona będzie ochrona archeologa, który czuwać będzie nad realizacją zadania – zapewnia Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

Projekt powstał na podstawie historycznych informacji i zachowanych fotografii. Na pewno odtworzona zostanie fontanna, układ ścieżek, a przede wszystkim roślinność. Projekt dotyczący drzew, kwiatów i krzewów przygotowała pracownia Sztuka Ogrodów. Co zostanie zrobione? –  Projekt zakłada rewaloryzację szaty roślinnej w oparciu o dostępne materiały historyczne zakładając zgodność struktury gatunkowej i przestrzennej z okresem najświetniejszego rozwoju skweru tj. pocz. XX w. Istniejący i adaptowany drzewostan składa się głównie z lip szerokolistnych stanowiących osłonę wnętrza ogrodowego skweru od strony otaczających teren ulic. Projekt zakłada odtworzenie kompozycji szaty roślinnej zarówno formy i charakterystyczne układy roślinności (żywopłoty , masywy krzewów, rabaty różane i bylinowe, rabaty kwiatowe). Projekt przewiduje zastosowanie dużej różnorodności gatunków roślin (drzewa, krzewy liściaste, iglaste i zimozielone, róże (wielokwiatowe – polianty, parkowe, okrywowe, pnące oraz historyczne), byliny i rośliny cebulkowe oraz nasadzenia rabat kwiatowych z roślin jednorocznych – to tylko fragment szerokiego opisu, zapowiadający wyjątkowe bogactwo nasadzeń. Z przedwojennym wyglądem kłócić się będzie jedynie granitowy pomnik. Na żadnych zdjęciach przedwojennych tego granitowego cokołu  nie ma. Dzisiaj nadal można odczytać rosyjskie litery i datę – 1945, od dawna nie ma natomiast czerwonej gwiazdy, która do 1989 wieńczyła budowlę. W 2012 roku świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy AK wnioskował do ówczesnego prezydenta i Rady Miejskiej, by cokół zaadaptować na pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Sprawa nie doczekała się finału. Dziś wiadomo, że cokół zostanie na swoim miejscu, będzie poddany renowacji, ale nie zostanie zaadaptowany na nowe potrzeby.

Wykonawcą przebudowy jest wyłoniona w przetargu Spółka Park -M Poland ze Starego Sącza. Odnowienie skweru na placu Tysiąclecia będzie kosztowało 918 tysięcy złotych.

Poprzedni artykułRodzinne zmagania matematyczne
Następny artykułLis chciał do szpitala