Strona główna Temat dnia Izolacja poddasza: Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna?

Izolacja poddasza: Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna?

0

Właściwie wykonana izolacja dachu i poddasza to gwarancja nie tylko ocieplenia pomieszczeń na wyższych piętrach, ale także znaczące ograniczenie uciekającego ciepła w całym domu oraz komfort akustyczny. Poza najpopularniejszą wełną mineralną coraz częściej stosuje się również nowoczesną piankę poliuretanową. Czym charakteryzują się oba rozwiązania i które jest lepsze?

wall-house-window-loft-large

Nieprawidłowo ocieplone poddasze lub brak ocieplenia to podwójny problem. Po pierwsze: tracimy w ten sposób ciepło – szacuje się, że nawet 25-35 proc. strat ciepła w całym budynku; po drugie: wilgoć przechodzi do wnętrza, co w konsekwencji może doprowadzić do gnicia drewnianych elementów konstrukcji lub pojawienia się na ścianach grzyba czy pleśni.

Ocieplenie dachu można wykonać na wiele sposobów i przy użyciu różnych materiałów. Należy pamiętać, że materiał termoizolacyjny powinien wypełniać wszelkie szczeliny – dopiero wówczas będzie spełniał swoje zadanie w stu procentach. Warto też zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, czyli najważniejszy parametr charakteryzujący materiały izolacyjne. Im będzie niższy, tym lepiej (im materiał gorzej przewodzi ciepło, tym lepiej zapobiega utratom energii).

Wełna mineralna

Umieszcza się ją w wolnej przestrzeni między krokwiami. Instalacja trwa od kilku do kilkunastu dni – w zależności od powierzchni poddasza. Nie ma problemu z wypełnieniem trudno dostępnych miejsc, za to ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju wełny. Montaż powinien być wykonywany z dbałością o każdy detal, tak aby uniknąć miejscowych ściśnięć czy zgnieceń, które decydują o szczelności.

Warto podkreślić, że wełna mineralna bezpośrednio nie przylega do powierzchni, a więc do montażu potrzebne są dodatkowe elementy, takie jak sznurki czy gwoździe. Ogromną zaletą tego materiału jest duża odporność na ogień – wełna mineralna wytrzymuje temperaturę nawet ok. 1000 stopni C. Z kolei wadą i zagrożeniem dla instalacji opartej na wełnie mineralnej jest wilgoć – jeśli woda wsiąknie w wełnę, to jej właściwości izolacyjne ulegną pogorszeniu.

W przypadku wełny mineralnej współczynnik przewodnictwa ciepła (W/mK) wynosi od 0,024 do 0,0398.

Pianka poliuretanowa

Alternatywą dla popularnych od dawna wełny czy styropianu jest wprowadzona na nasz rynek kilka lat temu pianka poliuretanowa. Ogromną zaletą materiału jest łatwość i szybkość instalacji – piankę instaluje się metodą natrysku, jedna osoba może więc w ciągu kilku godzin wypełnić pianką nawet 100 m kw. powierzchni. Po nałożeniu materiału następuje jego ok. 100-krotny rozrost, co oznacza, że pianka wypełni najmniejsze zakamarki.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest przyleganie do powierzchni – nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia czy elementy montażowe. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pianki – może być zamkniętokomórkowa (współczynnik przewodnictwa ciepła od 0,021 do 0,024 W/mK) lub otwartokomórkowa (0,036-0,040 W/mK).

Tekst powstał we współpracy z: http://www.kumibex.pl/

Poprzedni artykułUrodziny Galerii Świdnickiej już jutro!
Następny artykułSwidnica24.pl towarzyszy piłkarzom Polonii-Stali [RELACJA LIVE]