Strona główna Wydarzenia Świebodzice Debatowali o zmianach w oświacie

Debatowali o zmianach w oświacie

0

Odbyła się pierwsza z cyklu 16. wojewódzkich debat oświatowych o zmianach w systemie oświaty. Gospodarzem wrocławskiej debaty był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, a jednym z panelistów referujących sytuację z punktu widzenia samorządów był Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz.

debata1
W debacie wzięła udział Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, władze samorządowe z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych oraz parlamentarzyści.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz był jednym z panelistów, dyskutujących na temat systemu finansowania oświaty. Rozważano, jakie modele powinny zafunkcjonować: czy powinna to być pełna subwencja, czy dotacja z budżetu państwa albo samodzielne finansowanie oświaty przez samorządy z dochodów własnych – podatków CIT, PIT.

– Jestem zwolennikiem pełnej subwencji, formuła dotacji nakłada na samorządy ogromną pracę administracyjną, wymaga także wkładu własnego – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Najdalej idącym postulatem, jaki pojawił się w trakcie dyskusji, był pomysł by koszty związane z wynagrodzeniami ponosił budżet centralny, a pozostałe elementy obciążały samorządy. Jest to jednak postulat mający małe szanse realizacji, choć z punktu widzenia nas, samorządowców, najkorzystniejszy.

***
Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. To ogólnopolska debata o systemie oświaty, przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma w nie wziąć udział 1840 ekspertów w 16 grupach tematycznych, w ramach 16 debat wojewódzkich z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców.

/opr.red/

Poprzedni artykułŚKPR powalczy o zwycięstwo
Następny artykułByły wicestarosta Wawryniewicz dementuje