Strona główna 112 Uwaga na złodziei!

Uwaga na złodziei!

0

Przed świętami robimy zdecydowanie więcej zakupów. Sprawunkom nierzadko towarzyszy  gorączkowa atmosfera, a nerwy, pośpiech czy nieuwaga sprzyjają złodziejom.

IS_bazarek
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w tym czasie:

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać wszystkich pieniędzy. Powinniśmy zabrać tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN.

Portfele i dokumenty powinniśmy trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania np. kurtki, marynarki. Kobiety torebki powinny trzymać je pod pachą lub przed sobą. Nie pozostawiajmy toreb oraz ubrań bez opieki. Często wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o nich, nie zwracając uwagi, co się z nimi dzieje.

W miejscach bardzo zatłoczonych trzeba uważać na kieszonkowców. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie, bo ich podstawową zasadą działania jest nie wyróżniać się. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania do pociągu czy środka komunikacji miejskiej. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach masowej komunikacji.

Osoby wybierające się na zakupy swoimi samochodami powinny pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania. Takie rzeczy jak dokumenty, kluczyki, pieniądze, części garderoby, lub też inne wartościowe przedmioty nie powinny znajdować się w widocznym miejscu.

Korzystając z rad doświadczonych policjantów unikniemy stresu i niepotrzebnych w tym gorącym okresie zagrożeń.

/opr.red/

Poprzedni artykułWyprawa germanistów z III LO
Następny artykułGdzie zniknęli robotnicy z 35-tki?