Strona główna 112 „Antypirat” na drogach powiatu świdnickiego

„Antypirat” na drogach powiatu świdnickiego

0

Posypały sie mandaty po poicyjnej akcji „Antypirat”. 24 marca frunkcjonariusze kontrolowali kierowców, poruszajacych się zbyt szybko na drogach powiatu świdnickiego.

policja2

– Tego dnia policjanci świdnickiej „drogówki” skontrolowali 31 pojazdów, ujawniając 22 wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości przez kierujących. W 21 przypadkach kierowcy ukarani zostali mandatami karnymi. Policjanci zatrzymali 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zdecydowanie za szybko jechał 37-letni mężczyzna kierujący samochodem m-ki Hyundai. Do zdarzenia doszło w Świebodzicach, gdzie kierujący gnał z prędkością 107 km/h – informuje podkom. Agata Oleskiewicz z KPP w Świdnicy. – To już 34 przypadek, od początku roku, zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, jaki miał miesce na terenie  powiatu.

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedną z przesłanek jest rażące przekroczenie prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Również od 18 maja 2015 r. kierowcy, którzy prowadzą pojazd pomimo tego, że prawo jazdy zostało im wcześniej cofnięte decyzją właściwego starosty, popełniają przestępstwo. Wcześniej było to wykroczenie, za które groził mandat karny. Po zmianie przepisów za powyższy czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Poprzedni artykułZłamał rękę podczas pracy
Następny artykułPolicja prewencyjnie na Wielkanoc