Strona główna Bez kategorii Taniec dla miliarda kobiet

Taniec dla miliarda kobiet [FOTO/VIDEO]

2

– Nie szkodzi, że jest nas tutaj tylko garstka, ale o tej samej porze tańczą kobiety w 200 krajach. To ma sens – przekonują uczestniczki akcji „Nazywam się miliard”. Na całym świecie już po raz czwarty poprzez taniec ludzie wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy, która dotyka aż 1/3 kobiet. – To jest ten miliard, o który się upominamy – mówią organizatorki akcji w Świdnicy.

taniec miliard (6)

W samo południe do angielskiej i polskiej wersji piosenki „Break the Chain” na świdnickim Rynku zatańczyły kobiety i dziewczynki. Akcję koordynowały Alina Szeptycka z Antyprzemocowej Sieci Kobiet oraz Katarzyna Twaróg i Anita Kwiecień (nauczycielki I LO im. J. Kasprowicza), a także Renata Łukaszewicz-Szczepanik i Rada Aktywnej Młodzieży przy MDK w Świdnicy.

– Przemoc seksualna to nie tylko zły dotyk, molestowanie i gwałt. To także obraźliwe, wulgarne zaczepki, poniżanie, gorsze traktowanie. Chcemy tylko szacunku i równości – podkreślają uczestniczki akcji.

Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach UE wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia – od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie.

Z badań wynika, że:
* fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
* werbalnych form – żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,
* 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowanie), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub wiadomości SMS-y.
(Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19)

Czym jest molestowanie seksualne?
To każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej. Molestowanie często łączy się z poczuciem władzy wobec drugiej osoby (przełożony wobec pracownika, wychowawca wobec ucznia, rodzic wobec dziecka, starszy nastolatek wobec młodszego).
Na molestowanie seksualne mogą składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.:
* obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem,
* niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego,
* posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami,
* nieakceptowane propozycje i sugestie,
* nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia,
* dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie)

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułDla kogo 1% podatku? Wesprzyj Nadię Klimczak!
Następny artykułJak minęły ferie? [FOTO]