Strona główna Kultura Podwodny świat w świdnickim muzeum

Podwodny świat w świdnickim muzeum

0

Niezwykłe fotografie będzie można oglądać od jutra w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wystawa „Życie pod wodą”, której otwarcie nastąpi w 12 lutego 2016 r. o godz. 18.00 w siedzibie świdnickiego muzeum prezentuje zdjęcia będące plonem 33. Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec w Fotografii Podwodnej 2014 „Kamera Louis Boutan”.

Życie pod wodą - plakat

Patron konkursu – Louis Boutan – uważany jest za ojca fotografii podwodnej. W 1893 r. wykonał on pierwsze zdjęcia w głębinach Morza Śródziemnego. Konkurs fotograficzno-filmowy jest organizowany co dwa lata przez sekcję „mediów wizualnych” Związku Niemieckich Płetwonurków w dwóch kategoriach. W pierwszej zdjęcia wykonano w ściśle określonym czasie w Holandii w oddzielonych od Morza Północnego tamami wodach u ujścia Skaldy i jeziora Grevelinden. W drugiej kategorii uczestnicy nie byli ograniczeni co do czasu i miejsca wykonania zdjęć.

Nagrodzone prace zaprezentowano na biennale przygotowywanym we współpracy z Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz. Następnie pokonkursowe zdjęcia można podziwiać na wystawach czasowych, których od 1996 r. przygotowano 10 i eksponowano w 62 różnych lokalizacjach w Niemczech, Szwajcarii, Polsce i Czechach. Obejrzało je łącznie ponad 1,5 mln zwiedzających. Wystawy gościły m.in. w Muzeum Morza w Stralsundzie, Muzeum Historii Naturalnej im. Aleksandra Königa w Bonn i Muzeum im. Senckenberga we Frankfurcie.

Wystawa pokazana w świdnickim muzeum odwiedzi także Toruń, Gdańsk i Gdynię. To co stanowi o jej wyjątkowości to niezwykle szeroki wachlarz różnorodnych mistrzowskich podwodnych fotografii w naturalnych ekosystemach oceanicznych i morskich, jeziorach i rzekach oraz inscenizowanych w basenach. to Peter Borsch, Peter Brewig, Bernhardt Conrad, Konstantin Killer, Olaf Kreuschner, Thomas Lueken, Gino Meskens, Ludwig Migl, Olaf Reinhardt, Margit Sablowski, Uwe Schmolke, Peter Schultes, Michael Thiel, Armin Trutnau, Willi Westermann, Silvia Weyrauch.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia ekspozycji świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa do 10 kwietnia 2016 r.

dr Radosław Skowron
kurator wystawy

Poprzedni artykułCelują w pół tysiąca uczestniczek
Następny artykułKradli na działkach, sprzedawali na targu