Strona główna Sport Lekkoatletyka Pobiegnij dla Żołnierzy Wyklętych

Pobiegnij dla Żołnierzy Wyklętych

5

Pięć dni pozostało do kolejnej biegowej imprezy w Świdnicy. Po raz drugi w naszym mieście odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego i ma on związek z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

CSC_5122

Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. – Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III LO. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką. Całemu wydarzeniu patronuje biskup świdnicki JE Ignacy Dec, a pierwszym akcentem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie o godzinie 9.00 msza święta w katedrze – mówi Tadeusz Grabowski i dodaje: – Wciąż uzupełniane są punkty programu, o kolejnych wydarzeniach będziemy informowali.

Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III LO w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.

CSC_5109

Ideą przedsięwzięcia biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek” – ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Poprzedni artykułOmijają kolejkę przez internet
Następny artykułWygraj bilety do Cinema 3D [KONKURS]