Strona główna Bez kategorii Czarny Pegaz. Zostali na zawsze w Świdnicy

Czarny Pegaz. Zostali na zawsze w Świdnicy

1

Świdnicka poetka, Barbara Elmanowska pracuje nad  publikacją, poświęconą pamięci zmarłych świdnickich artystów. W Świdnicy na zawsze zostali Mieczysław Kozar-Słobódzki, Mieczysław Jasek, Lucjan Momot… Każdy, kto mógłby pomóc w tworzeniu książki, proszony jest o kontakt.

Basia Elmanowska

Barbara Elmanowska

Na początku minionej dekady w Świdnicy ukazała się praca zbiorowa „Pegaz nad Świdnicą”, podsumowująca działania środowiska artystycznego miasta. W tym roku świdnicka poetka, doktor nauk humanistycznych, Barbara Elmanowska, pracuje nad książką „Czarny Pegaz”, która będzie poświęcona artystom pochowanym na świdnickich cmentarzach.
– Książka ma łączyć dwie rzeczy – mówi autorka. – Częściowo upamiętnienie dokonań, czego skutkiem będzie spis twórców. To ważne, by co kilka lat dokonywać tego typu zestawień. Ale przede wszystkim to książka skupiająca się na świdnickich nekropoliach. To jest główne kryterium, którym kieruję się przy wyborze nazwisk, stąd wykaz twórców, jaki mimowolnie powstanie, będzie pomijał tych, którzy nie zostali pochowani w Świdnicy. Do książki zostanie dołączona mapa cmentarzy z zaznaczonymi grobami artystów, czyli będzie to swego rodzaju trasa turystyczna, zarówno dla świdniczan, jak i osób odwiedzających miasto Mam nadzieję, że stanie się również trasą spacerową dla tych wszystkich, którzy – wspominając słowa Stanisława Lema – „szukają spokoju, ciszy, łagodności”.
Publikacja zostanie wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy prawdopodobnie jeszcze przed Świętem Zmarłych.
Osoby, które posiadają wiedzę na temat artystów pochowanych na świdnickich cmentarzach i chciałyby podzielić się nią, proszone są o kontakt: [email protected] lub facebook.com/czarnypegaz/

/wk/

Poprzedni artykułChciał 48 milionów, dostał 89 tysięcy
Następny artykułNa początek Pomezania Malbork