Strona główna Bez kategorii Cenne drewno sprzedane na pniu

Cenne drewno sprzedane na pniu

4

Ponad 5 tysięcy złotych zapłacił za m3 dębu jeden z oferentów, biorących udział w IX submisji drewna Lasów Dolnośląskich. Specjalną aukcję najpiękniejszych, okazów drewna zorganizowało Nadleśnictwo Świdnica.

drewno

Do kupienia było drewno pięciu gatunków,  w ilości: dąb – 1769,77 m3, jesion- 72,87, jawor – 5,69, olsza – 11,47 m3, modrzew – 57,11 m3, pozyskane na terenie piętnastu nadleśnictw dolnośląskiej dyrekcji. Drewno zostało wyeksponowane na placu w Mościsku. W submisji udział wzięło 29 oferentów. Najwięcej zapłacili za dąb – średnio  2,5 tysiąca zł/m3 i jawor – ponad 2 tysiące zł/m3.

Submisja to rodzaj aukcji, a rzecz polega na tym, że nie ma ceny wyjściowej. Kupcy, po obejrzeniu drewna, w specjalnym katalogu sami proponują cenę, nie wiedząc oczywiście o tym, ile chcą dać konkurenci. Wygrywa  najwyższa oferta.

Submisja organizowana przez świdnickie nadleśnictwo cieszy się uznaniem w Polsce i za granicą. Na aukcję raz do roku wybierane są najpiękniejsze okazy drzew, przeznaczone do szczególnych celów. Z jednych wyrabia się instrumenty muzyczne, z innych rzeźby, a przede wszystkim tworzy się okleiny do luksusowych mebli.

Poprzedni artykułSukces ucznia Gimnazjum nr 1
Następny artykułZnicz zapłonął, Olimpiada rozpoczęta! [FOTO, VIDEO]