Strona główna 112 3-letni Oskar wraca do matki

3-letni Oskar wraca do matki

0

Chłopiec, który na początku sierpnia 2015 roku w środku nocy spacerował sam po ulicy Łukasińskiego w Świdnicy, wróci do matki. Sąd Rodzinny nie zdecydował się na przekazanie Oskara do rodziny zastępczej, którą chciała stworzyć dla niego jedna z bliskich osób. Matka ma pozostać pod dozorem kuratora, sąd wyznaczył także asystenta rodziny i nakazał kobiecie podjęcie terapii odwykowej.

Sąd Okręgowy(2)

Przypomnijmy. W nocy z 1 na 2 sierpnia 2015 roku na ulicy Łukasińskiego malutkie dziecko w samych śpioszkach zauważyła jedna z mieszkanek Świdnicy. Jak się okazało, chłopiec wyszedł z mieszkania przy tej ulicy po tym, jak babcia zostawiła niedomknięte drzwi. Mimo że Oskar był zadbany i zdrowy, decyzją sądu trafił do placówki opiekuńczej. Okazało się, że dziecko ma nieuregulowaną prawnie kwestię opieki. Po urodzeniu taką opiekę sprawowała nad Oskarem babcia, ze względu na to, że matka była niepełnoletnia. W chwili skończenia 18 lat przez matkę chłopca, babcia nie wystąpiła do sądu o utworzenie rodziny zastępczej, choć nadal zajmowała się dzieckiem.

Dziecko od sierpnia przebywało w placówce opiekuńczej, a sąd rozpatrywał wniosek jednego z członków rodziny (nie była to babcia) o utworzenie dziecku rodziny zastępczej. – Sąd Rejonowy w Świdnicy III Wydział Rodzinny i Nieletnich wydał postanowienie dot. małoletniego Oskara L., tj. umorzył postępowanie w części dot. wniosku o ustanowienie rodzinną zastępczą członka rodziny chłopca oraz ograniczył władzę rodzicielską matki dziecka w ten sposób, że ustanowił nadzór kuratora, który będzie, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, informował sąd o sposobie sprawowania opieki przez matkę, zobowiązał ją do podjęcia współpracy z asystentem rodziny wskazanym przez właściwy ośrodek pomocy (informacje dot. tej współpracy mają być także przesyłane sądowi) oraz poddania się terapii odwykowej – informuje sędzia Agnieszka Połyniak, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Jednocześnie orzekł sąd, iż dziecko z dniem wydania postanowienia wraca do domu rodzinnego. Postanowienie nie jest prawomocne, strony mogą w ciągu 7 dni wystąpić o sporządzenie uzasadnienia i następnie wnieść apelację do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

/asz/

Poprzedni artykułStracili pieniądze i prawa jazdy
Następny artykułSpotkanie z gwiazdami sportu w Gimnazjum nr 3 [FOTO]