Strona główna Bez kategorii 200 tysięcy złotych kary dla parafii katedralnej

200 tysięcy złotych kary dla parafii katedralnej

13

Słona kara za źle przeprowadzoną korekcję drzew w ogrodach przy katedrze grozi parafii pw. św. Stanisława i św.Wacława w Świdnicy. Urząd Miejski przygotowuje się do wydania dwóch decyzji administracyjnych. Jedna pociągnie za sobą karę w wysokości ok. 200 tysięcy złotych.

drzewa katedra

Zdjęcie wykonane w sierpniu 2015 roku (własność Swidnica24.pl)

Kilkudziesięcioletnie drzewa przy katedrze zostały ogłowione – czyli doszczętnie pozbawione konarów i gałęzi – w 2014 roku. Zabieg został wykonany bezprawnie. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być, zgodnie z ustawą, prowadzone pod kilkoma warunkami. Ustawodawca przewidział kształtowanie koron drzew, których wiek nie przekracza 10 lat. Zatem nie dotyczy to drzew starszych. Starsze drzewa można przycinać tylko wtedy, gdy mają obumarłe gałęzie, wchodzą w kolizję z budynkami lub urządzeniami technicznymi albo ich korony wymagają stałego kształtowania. W przypadku drzew przy świdnickiej katedrze o żadnej z tych okoliczności nie ma mowy.

Jak się okazało, dwa drzewa całkowicie obumarły. – Po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym (w tym m. in. po uzyskanej opinii biegłego) wydane zostaną dwie decyzje. Pierwsza dotycząca dwóch drzew, które nie poradziły sobie z dokonaną korektą i druga w stosunku do pozostałych drzew, które dzisiaj wykazują możliwość przetrwania tych niekorzystnych działań. Wysokość grążącej kary w przypadku dwóch pierwszych drzew to kwota ok. 200 tysięcy złotych – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy. – W przypadku drugiej decyzji wymagalność kary egzekwowana będzie po upływie 3 lat, czyli po ocenie stanu drzew. 

/asz/

Poprzedni artykułSiłacz z żeliwną kratką
Następny artykułGdzie to jest? [WYNIKI KONKURSU]