Strona główna Bez kategorii Orszak Trzech Króli już dziś

Orszak Trzech Króli już dziś

6

 6 stycznia w 15 miastach diecezji świdnickiej rozpoczną się uliczne jasełka. W Świdnicy Orszak Trzech Króli wyruszy o 14.00 z placu Jana Pawła II i dotrze do Rynku.

Orszak Trzech Króli Świdnica_2015 (23)

Zdjęcie archiwalne

– Zamówiliśmy 5 tysięcy koron i trzy tysiące śpiewników, a do tego drewniane miecze i stroje – mówi Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina, główny organizator orszaku. Przed rokiem koron było tylko 3,5 tysiąca, a marsz i tak wyglądał imponująco. Jak zapewniają organizatorzy, świdnickie uliczne jasełka to inicjatywa świecka. – Jestem zaskoczony, jak wiele szkół i instytucji postanowiło się włączyć. Tradycyjnie będzie młodzież z MDK i ZHP, włączają się wszystkie świdnickie parafie. Chcą do nas dołączyć mieszkańcy gminy Świdnica, co bardzo nas cieszy – dodaje Kaptur. Orszak przejdzie pod hasłem zaczerpniętym z encykliki papieża Franciszka – „Nade wszystko miłosierdzie.” Organizatorzy dodają od siebie jeszcze: Miłość. Pokój. Przebaczenie.

Orszak rozpocznie się o 14.00 i przejdzie tą samą co zwykle trasą – sprzed katedry, ulicami Wrocławską, 1 Maja, przez plac św. Małgorzaty, ulicę Franciszkańską do Rynku. Po drodze będą rozstawione 2 sceny, na których zostaną odegrane inscenizacje, m.in walki dobra ze złem. Orszak otrzyma wsparcie od miasta. Podobnie jak w ubiegłych latach będzie to kwota 10 tysięcy złotych. Świdnicki Ośrodek Kultury udostępni sceny i nagłośnienie.

Święto Objawienia Pańskiego przypomina wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji – od stuleci przybycie trzech króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych.  W ubiegłym roku orszaki przeszły w 330 polskich miastach.

Poprzedni artykułPożar stropu
Następny artykułRezydencje artystyczne czekają