Strona główna Bez kategorii Ogromne zainteresowanie zmianą ogrzewania

Ogromne zainteresowanie zmianą ogrzewania

9

Hol Szkoły Podstawowej nr 6 w czwartkowe popołudnie pękał w szwach. Zainteresowanie spotkaniem, dotyczącym wymiany ogrzewania z piecowego na miejskie wzbudziło ogromne zainteresowanie. Nie ma jednak pewności, czy mieszkańcy ulic Wodnej, Warszawskiej, Mieszka I oraz Francuskiej w Świdnicy w ogóle będą mogli przyłączyć się do miejskiej sieci i skorzystać z dotacji.

Kawka

W Świdnicy rozpoczyna się realizacja programu KAWKA, w ramach którego  Świdnica otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 90% kosztów przedsięwzięcia. W tym 60% stanowić będzie dotacja bezzwrotna, a 30% pożyczka. Z otrzymanych środków oraz własnego budżetu Miasto sfinansuje budowę sieci dystrybucyjnej, przyłączy do budynków, węzłów cieplnych, instalacji w częściach wspólnych budynków oraz poszczególnych lokalach, których właściciele zdecydują się wziąć udział w programie. Mieszkańcy będą musieli zapłacić jedynie 19% podatku od darowizny (to ok. 2 tysięce złotych). Średni koszt przyłącza i instalacji  w przeliczeniu na jedno mieszkanie to ok. 10 tysięcy złotych.

Największym problemem jest brak magistrali ciepłowniczej w rejonie Wodnej, Warszawskiej, Mieszka i Francuskiej. – Nie jest pewne, czy dojdzie do takiej inwestycji – zastrzegł Maciej Gleba z Urzędu Miejskiego. – Z informacji, które dotarły do urzędu wynika, że mieszkańcy są bardzo zainteresowani korzystaniem z ciepła z Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Żeby jednak opłacało się zrealizować tak kosztowną inwestycję, przyłączeniem musi być zainteresowana przynajmniej połowa mieszkańców tego rejonu.

Nie każdy także będzie mógł skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania. Oferta dotyczy wyłącznie mieszkań z paleniskami węglowymi. Jeśli ktoś ma ogrzewanie gazowe lub elektryczne, będzie mógł przyłączyć się do sieci, ale odpłatnie. Osobna kwestia to ceny. Ciepło dostarczane z MZEC kosztowałoby dla tego obszaru ok. 3,5 zł miesięcznie za m2 mieszkania. Opłatę wnosi się przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. Dodatkowo można także podłączyć ciepła wodę. Ogrzanie 1m3 kosztuje  17 złotych.

Entuzjazm mieszkańców po spotkaniu zmalał. Większość obawia się, że nie będą mieli szans na przyłączenie, bo w budynkach jest zbyt mało mieszkań z ogrzewaniem węglowym. Deklaracje można składać w Urzędzie Miejskim w pokoju nr 201, tel. 74 856 28 80.

/asz/

Poprzedni artykułJacek Iwancz na czele koła Nowoczesnej
Następny artykułNagroda za pomoc w odnalezieniu owczarków