Strona główna Bez kategorii Fredro na bis!

Fredro na bis!

0

Trzy spektakle, wystawione przez Grupę Dorosłych w grudniu, zgromadziły tłumy. I jak co roku, świdniccy aktorzy dali się namówić na bis. Spektakl Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje”, będzie można obejrzeć raz jeszcze 9 stycznia.

gwałtu co się dzieje (61)

Grupa Dorosłych od kilku lat co roku pod okiem Juliusza Chrząstowskiego, reżysera i aktora Narodowego Starego Teatru w Krakowie, przygotowuje spektakle, które zawsze uwodzą świdnicka publiczność. Przedstawienia powstają w ramach projektu Alchemia Teatralna. Zespół zarzekał się, że nigdy nie sięgnie po klasykę, a jednak! Z powodzeniem aktorzy zmierzyli się z komedią hrabiego Aleksandra Fredry i nawiązali przy tym do historii świdnickiej zawodowej sceny teatralnej, która działała przez kilka powojennych lat.

Komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu co się dzieje!”, od prapremiery w 1832 wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swej aktualności. Sztukę tę wystawił również Teatr Świdnicki – premiera 7 września 1947.
Fredro w swej komedii napisanej w 1826 roku będącej farsą na kanwie baśniowej (akcja dzieje się w Osieku sto lat wcześniej), ukazał świat postawiony na głowie. Oto „w Osieku, dziwnym mieście, gdzie były rządy niewieście”, wszystko jest na opak – czcigodni mieszczanie z rozkazu swych żon chodzą w spódnicach, wyprawiają się z koszami na zakupy i robią na drutach pończochy, podczas kiedy małżonki burmistrzują, sądzą i rajcują. Można w tym odczytać krytykę przemian obyczajowych, czy satyrę na nieskuteczne rządy. Tekst Fredry przedstawia jednak w krzywym zwierciadle wady nas wszystkich, które nie zmieniły się na przestrzeni wieków. Profesor Stanisław Pigoń pisał, że wnikliwy reżyser ‚Gwałtu co się dzieje’ powinien uwypuklić te momenty satyryczne, które pomogą mu wydobyć wyższe wartości utworu i podać je w formie odczuwalnej aktualnie przez współczesnego widza.

gwałtu co się dzieje (5)

Występują: Zofia Dziadura, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks. Roman Tomaszczuk.

Reżyseria i adaptacja tekstu: Juliusz Chrząstowski

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Scenografia: Robert Kukla

Aranże muzyczne: Dariusz Jaros

Alchemia teatralna -„Gwałtu co się dzieje”
 9 stycznia na godz.18.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43
bilet – 10 zł, sprzedaż Informacja Turystyczna w Świdnicy

Poprzedni artykułJest mróz. Co z bezdomnymi?
Następny artykułFantastyczna podróż do Indii