Strona główna 112 Wciąż zapominają o odblaskach

Wciąż zapominają o odblaskach

1

Po raz kolejny policjanci przeprowadzili akcję na drogach powiatu świdnickiego, podczas której sprawdzali, czy piesi stosują się do obowiązku noszenia po zmroku elementów odblaskowych. Mimo że przepisy obowiązują ponad rok, wciąż nie brakuje osób, które narażają życie swoje i kierowców.

odblaski3

Akcja trwała od 17.00 do 21.00. W tym czasie policjanci zatrzymali na poboczach 4 osoby w ciemnych ubraniach, niemal niewidoczne dla kierujących. – Każda z nich została pouczona, ukarana mandatem, ale policjanci nie pozwolili, by piesi odeszli bez odblasków. Wszystkim wręczyli specjalne opaski, ufundowane przez gminę Świdnica – mówi Agata Oleśkiewicz, oficer prasowy KPP w Świdnicy.

Policja przypomina:

Od 31 sierpnia 2014 każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚwięto kina w Cinema 3D!
Następny artykułPiękny taniec w Paryżu