Strona główna Temat dnia Uśpione konta Twoich Najbliższych

Uśpione konta Twoich Najbliższych

0

Ile pieniędzy czeka na UŚPIONYCH KONTACH? Szacunki przygotowane przez Związek Banków Polskich i Ministerstwo Finansów są różne. Mówi się, że może to być nawet
11 miliardów złotych.

Last will and testament

Co roku ok. 65 milionów, a w sumie nawet 11 miliardów złotych może spoczywać na kontach w polskich bankach, SKOKach, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz innych instytucjach finansowych osób zmarłych, których najbliżsi nie mają świadomości i wiedzy, że mogą być uprawnieni do podjęcia tych pieniędzy. Pieniądze znajdujące się na UŚPIONYCH KONTACH nadal znajdują się w systemie bankowym i jeśli nie ma wiedzy, że właściciel zmarł, to w zasadzie bank ani ubezpieczyciel nie mają obowiązku informować o tym spadkobierców bądź ich szukać. Wielu spadkobierców nie wie, że ich najbliżsi, po których oni dziedziczą, mieli pieniądze w banku na koncie, a jeśli mieli, to w jakim banku, w jakim SKOKu, w jakiej instytucji ubezpieczeniowej.  Banki, jak do tej pory, mimo wezwania Komisji Nadzoru Finansowego,  nie wdrożyły same procedur  aktywnego poszukiwania spadkobierców.

Rocznie 1% zmarłych Polaków pozostawia nieujawnione rodzinom konta bankowe. Według danych GUS każdego roku umiera w Polsce około 380 tysięcy Polaków. Można więc szacować, że około 3800 z nich pozostawiło nieujawnione depozyty. Zgodnie z obecnym prawem dyspozycje wobec konta wygasają w chwili śmierci właściciela. Praktyka banków w związku ze śmiercią posiadacza rachunku bankowego nie jest jednolita. Około połowa ankietowanych przez nadzór instytucji w przypadku informacji o śmierci posiadacza rachunku zaprzestawała naliczania oprocentowania określonego w umowie o prowadzenie rachunku bankowego i przenosiła zgromadzone sumy na nieoprocentowany rachunek (środki te stają się w takim przypadku nieoprocentowanym depozytem lub inaczej depozytem nieprawidłowym). Umowa rachunku bankowego nie jest kontynuowana po śmierci osoby, która była jej stroną. Pieniądze zdeponowane na takim rachunku stają się depozytem, który jest przechowywany w banku poza stosunkiem umownym.

Aktualnie każda osoba, która chce się dowiedzieć, czy i gdzie jej zmarły krewny miał konto – musi szukać wśród 50 banków komercyjnych, przeszło 600 placówek spółdzielczych, towarzystw ubezpieczeniowych czy instytucji państwowych np. ZUS. Z powodu tajemnicy bankowej, na którą powołują się przedstawiciele banków i braku możliwości dotarcia do informacji, spadkobiercy w wielu przypadkach nie mogą skutecznie dochodzić swych praw po zmarłych członkach rodziny.

iStock_000005714488XLarge

Sprawdź i dowiedz się jak możesz uzyskać informacje na temat UŚPIONYCH KONT Twoich Najbliższych, którzy odeszli.

Kiedy nagle umiera bliska Ci osoba, często okazuje się, że nikt z najbliższych nie wie, czy miała jakieś środki na koncie osobistym, lokaty w bankach, wykupione jednostki uczestnictwa w funduszach, akcje czy ubezpieczenia. Spadkobiercy nie mają dostępu do wyciągów, które pozostały np. w poczcie elektronicznej, a dokumentacja papierowa też nie zawsze jest do odtworzenia. Co wówczas można zrobić?

Krok 1

Udać się po poradę prawną do Kancelarii CONCEPT w celu omówienia i przygotowania postępowania indywidualnej ścieżki dla każdego Klienta

Krok 2

Rozpocząć proces stwierdzenia nabycia spadku będącego podstawą dalszych czynności prawnych

Krok 3

Odzyskać środki należące się rodzinie używając do tego celu wyspecjalizowanych narzędzi prawnych i wykorzystując doświadczenie kompetentnego zespołu.

W JAKI SPOSÓB MOŻEMY CI POMÓC?

Pomoc prawna

Oferujemy pomoc prawną w postępowaniu spadkowym – przeprowadzamy kompleksowy proces stwierdzenia nabycia spadku

Reprezentacja klienta

Występujemy w Państwa imieniu do instytucji finansowych jako Kancelaria Prawna CONCEPT w procesie odzyskania środków zgromadzonych na Uśpionych Kontach

Pełnomocnictwo

Reprezentujemy Państwa interesy jako pełnomocnicy przed wymiarem sprawiedliwości oraz Instytucjami finansowymi

Doradztwo

Doradzamy Państwu w pozostałych obszarach związanych z procesem odzyskiwania środków z uśpionych kont

 

Tworząc Kancelarię Prawną CONCEPT w Świdnicy odpowiadamy na Państwa potrzeby związane z kompleksowym doradztwem prawnym, procesem odzyskiwania należności z tzw. „uśpionych kont” oraz prowadzeniem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

conceptROZUMIEMY POTRZEBY, ZNAMY PRAWO, POKAZUJEMY ROZWIĄZANIA

kontakt:

Kancelaria Concept

Świdnica, ul. Wrocławska 50

(budynek Marconi)

+48 530 129 518
+48 697 783 822
[email protected]

www.uspionekonta.pl

/artykuł promocyjny/

Poprzedni artykułKadetki MKS-u najlepsze po rundzie zasadniczej
Następny artykułPiłkarze zagrali dla chorej Julii [FOTO]