Strona główna Bez kategorii Ostrożnie z fajerwerkami!

Ostrożnie z fajerwerkami!

0

Zbliża się najbardziej wystrzałowa noc w roku, jedyna, podczas której legalne można używać na ulicach miast fajerwerków. Policja przypomina – zabawa może zamienić się w tragedię. A przede wszystkim – odpalanie sztucznych ogni musi mieć swój kres. Poza dozwolonymi dniami można dostać surowe kary.

fajerwerki

Policja przypomina:

Niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami co roku powoduje często nieodwracalne skutki. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania, niepełnoletnim może odpowiadać za to przed sądem, za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Na podstawie Ustawy z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym na terenie poszczególnych województw mogą obowiązywać, w ramach tzw. prawa miejscowego, dodatkowe uregulowania prawne. Przepisy tego typu wprowadzają zakaz używania w miejscach publicznych petard oraz innych środków pirotechnicznych z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Jeżeli rada gminy nie uchwaliła przedmiotowych przepisów, to działania policji mogą być ukierunkowane przede wszystkim na ocenę, czy korzystanie z przedmiotowych wyrobów narusza przepisy określone w:

-art. 51 kw (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego)

-art. 52&1 kw (udział w zgromadzeniu posiadając przy sobie materiały pirotechniczne)

-art. 107 kw (złośliwe niepokojenie)

-art. 145 kw (zaśmiecenie miejsca dostępnego dla publiczności)

-art. 83 kw (nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi, wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów).

Wskazane czyny – zabronione jako wykroczenia- podlegają odpowiednio karze aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności.

Policja ostrzega:

Przede wszystkim dzieci, by nigdy same nie używały petard i fajerwerków. Do dorosłych apelujemy o rozsądek i rozwagę, by podczas używania takich wyrobów zachowali szczególną ostrożność. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta na nie detonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrozić życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne.

Poprzedni artykułStuprocentowa skuteczność Polonii-Stali Świdnica! [65 ZDJĘĆ, VIDEO]
Następny artykułDwa miliony na przydomowe oczyszczalnie