Wypełnione czerwienią, złotem, prezentami i dźwiękami – święta to wyjątkowy czas, w którym tradycja gra pierwsze skrzypce. Właśnie na takie święta zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, który przygotował specjalny, uroczysty koncert kolęd. Przed publicznością wystąpią młode gwiazdy tańca i muzyki dawnej. Będzie to okazja do poznania polskiej i czeskiej kultury sprzed wieków.

Taniec i muzyka dawna to pasje, które nie należą do najbardziej popularnych wśród dzieci i młodzieży. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce Świdnica udowadnia, że to co już dawno wśród większości przestało budzić zainteresowanie, dla niezwykle utalentowanej mniejszości jest w dalszym ciągu pasjonującym hobby. Potwierdzeniem tej teorii są dwie pracownie działające od lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, które właśnie przygotowują wyjątkowy koncert.
19 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert „Wśród Nocnej Ciszy”. W tym roku na scenie zaprezentują się :
– Gwiazda wieczoru, czyli Zespół TOTUS MUSICUS z MDK Świdnica pod kierunkiem Agnieszki Banach;
– Zespół muzyki dawnej „Asinus Musicus” i Zespół Muzyki Ludowej „Zhor” z ZUŠ w Trutnowie pod kierunkiem Martina Lički;
– „Gaudium Ludentem” – Zespół Muzyki Dawnej z MDK w Jeleniej Górze pod kierunkiem Sylwii Raban;
– Zespół Tańca Dawnego z MDK Świdnica pod kierunkiem Renaty Łukaszewicz – Szczepanik
Warto dodać, że od 28 do 29 listopada 2015 r. zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży z pracowni muzycznej MDK dz, II „Bartek” wyjechali do Czech na międzynarodowe warsztaty muzyki dawnej. 12- osobowa grupa pod opieką Agnieszki Banach, nauczyciela pracowni muzycznej MDK Świdnica, wyjechała do Trutnowa w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Świdnicki Gryf- Trutnowski Smok”. Zajęcia odbywały się w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola) z którą MDK współpracuje już drugi rok, a ich głównym tematem było opracowywanie repertuaru na wspólny, grudniowy koncert.
– Tematem przewodnim warsztatów była interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych. Młodzież poznawała dawne utwory o tematyce Bożonarodzeniowej , doskonaląc swoje umiejętności w grze na lutni, harfie, fideli kolanowej oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej. Młodzież polska i czeska śpiewała dawne kolędy i pastorałki – podsumowuje Agnieszka Banach i zaprasza na koncert kolęd, podczas którego młodzież zaprezentuje efekty transgranicznej współpracy muzycznej.
Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plastycznej Kartka Świąteczna, Boże Narodzenie, Nowy Rok, który 19 grudnia o godz. 16.30 rozpocznie się w holu teatru.
/MDK/
![Zaśpiewali przy ławeczce Marii Kunic. Szwajcarski chór „Chorisma” wystąpił w Świdnicy [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/wystep-choru-Chorisma-przed-Muzeum-Dawnego-Kupiectwa-2026.07.22-20-238x178.jpg)
![Znakomity skrzypek Théotime Langlois de Swarte zainaugurował 20-letni cykl muzyczny. To nowy rozdział Festiwalu Bachowskiego [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/27.-Festiwal-Bachowski-200przez20-inauguracja-projektu-2026.07.21-mix-238x178.jpg)

![Trudna sztuka latania. Na pomoc bocianiemu juniorowi z Pszenna [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/bocian-pomoc-2-100x75.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/ul.-Przechodnia-100x75.jpg)
![Popisy na skrzyżowaniu w Świdnicy. Wyjechał z Częstochowskiej w poślizgu [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Szarych-Szeregow-drift-100x75.jpg)



