Strona główna Bez kategorii Co zostało z zabytkowej altany?

Co zostało z zabytkowej altany? [FOTO]

17

Po raz kolejny społecznicy podejmą próbę pozyskania środków na odbudowę zabytkowej altany z Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Konstrukcja od 8 lat leży na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. To, co zostało z urokliwej budowli, obejrzeli radni Marcin Paluszek i Marek Marczewski ze Świdnickiego Forum Rozwoju.

altana

Zdjęcie z fanepage`a Świdnickiego Forum Rozwoju

Widok robi przygnębiające wrażenie. Już tylko zdjęcia przypominają, jak altana wyglądała w czasach świetności. Swoją uroda przyciągała zakochanych, bardzo często właśnie tutaj zasiadali także muzycy, przygrywający świdniczanom do tańca.

Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w 1875 roku. Wtedy bowiem z inicjatywy podpułkownika Riebla na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Była w tak złym stanie technicznym, że cała konstrukcja mogła w każdej chwili runąć. Od 8 lat rozmontowana konstrukcja leży na terenie MZEC-u. Koszt odbudowy był wyceniany na milion złotych.

wieżyczka

Już po raz trzeci ŚFR złożyło projekt odbudowy altany do budżetu obywatelskiego z nadzieją, że tym razem mieszkańcy poprą inicjatywę.

/red./

Poprzedni artykuł„Teatr na bruku” w Bystrzycy Górnej
Następny artykułŚwięto tańca [FOTO/VIDEO]