Po raz kolejny społecznicy podejmą próbę pozyskania środków na odbudowę zabytkowej altany z Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Konstrukcja od 8 lat leży na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. To, co zostało z urokliwej budowli, obejrzeli radni Marcin Paluszek i Marek Marczewski ze Świdnickiego Forum Rozwoju.
Zdjęcie z fanepage`a Świdnickiego Forum Rozwoju
Widok robi przygnębiające wrażenie. Już tylko zdjęcia przypominają, jak altana wyglądała w czasach świetności. Swoją uroda przyciągała zakochanych, bardzo często właśnie tutaj zasiadali także muzycy, przygrywający świdniczanom do tańca.
Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w 1875 roku. Wtedy bowiem z inicjatywy podpułkownika Riebla na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Była w tak złym stanie technicznym, że cała konstrukcja mogła w każdej chwili runąć. Od 8 lat rozmontowana konstrukcja leży na terenie MZEC-u. Koszt odbudowy był wyceniany na milion złotych.
Już po raz trzeci ŚFR złożyło projekt odbudowy altany do budżetu obywatelskiego z nadzieją, że tym razem mieszkańcy poprą inicjatywę.
/red./






![Świdnicki basen letni oblegany. W sobotę temperatura może sięgnąć 38 stopni Celsjusza [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Swidnica-basen-letni-2026.06.27-12-238x178.jpg)
![Magia nocy świętojańskiej zawitała do Parku Centralnego [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Obrzed-Nocy-Swietojanskiej-w-Parku-Centralnym-2026.06.26-mix-238x178.jpg)







