Strona główna Bez kategorii Budżet rozwojowy czy chaotyczny? Projekt przyjęty

Budżet rozwojowy czy chaotyczny? Projekt przyjęty

15

17 głosami za, przy 4 przeciw i jednym wstrzymującym się świdniccy radni przyjęli budżet miasta na 2016 rok. Uchwała zakłada 175,5 miliona złotych dochodów i 189 milionów wydatków. Deficyt sięgnie 13,6 milionów złotych. Rządząca koalicja SLD-PO-PSL-ŚFR uznała projekt za rozwojowy, opozycyjna Wspólnota Samorządowa za niespójny i chaotyczny. Przeciw było również Prawo i Sprawiedliwość.

Sesja głosowanie (4)

Budżet na 2016 rok po wprowadzonej dzisiaj autopoprawce zakłada przeznaczenie 35 milionów złotych na inwestycje i ten punkt wzbudził skrajne oceny. Pierwsza autorska propozycja zmienionej w 2014 roku władzy zakłada przeznaczenie środków przede wszystkim na infrastrukturę drogowo-chodnikową, budowę mieszkań socjalnych i chronionych, a także remonty pustostanów. Na liście są także remonty obiektów sportowych, termomodernizacje, rewaloryzacja Parku Centralnego, budowa infrastruktury na terenach inwestycyjnych, budowa żłobka. W budżecie nie ujęto po stronie dochodów środków, które miasto chce pozyskać z dotacji unijnych.  Jest natomiast zaplanowany kredyt w wysokości prawie 22 milionów złotych. Na koniec 2016 roku całe zadłużenie miasta sięgnie 75 milionów złotych.

Budżet w swoich oświadczeniach chwaliły kluby radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i PO-PSL, wskazując, że jest skierowany na realizację potrzeb mieszkańców i prorozwojowy. Zastrzeżenia miało Świdnickie Forum Rozwoju, które chwaliło plan inwestycji w trasy rowerowe i chodniki, ale było zaniepokojone wysokością deficytu. Ostatecznie klub radnych ŚFR zagłosował za. Zdecydowanie przeciwni byli radni Wspólnoty Samorządowej, którzy nazwali budżet chaotycznym i niespójnym. Wskazano na wysokość deficytu budżetowego wielokrotnie wyższą od ubiegłorocznego (w 2014 było to 900 tysięcy złotych). Zdaniem Wspólnoty wiele planowanych inwestycji nie ma jeszcze dokumentacji, a przy części zaniżono koszty. Zdecydowanie zostały skrytykowane dwa zamiary: budowy żłobka i budowy hali sportowej przy ulicy Sportowej.   Wspólnota obawia się również, że niezgodne z przepisami mogło być wprowadzenie autopoprawki do budżetu, zwiększającej deficyt o 4 miliony złotych.

Budżet nie znalazł uznania także w oczach radnych PiS-u, którzy – choć pochwalili plan budowy żłobka, zdecydowanie skrytykowali znacznie mniejsze środki na renowację zabytków (na ten cel przeznaczono tylko 1/3 tegorocznych środków), a także pozostawienie opłat za śmieci na niezmienionym poziomie. PiS głosował przeciw.

Komentarz prezydenta miasta do budżetu już jutro w cyklu „Na ważny temat”.

/asz/

Stanowisko klubu radnych Wspólnoty Samorządowej ws. budżetu Świdnicy na 2016 rok. Kliknij.

Poprzedni artykułWpadła do rowu
Następny artykułKolejni zasłużeni dla Świdnicy