Strona główna Bez kategorii 141 pomysłów do budżetu obywatelskiego

141 pomysłów do budżetu obywatelskiego

6

Do 30 listopada świdniczanie mogli wnosić swoje pomysły do III edycji budżetu obywatelskiego. W sumie do komisji weryfikacyjnej trafiło 141 wniosków, 39 ogólnomiejskich i 102 dzielnicowe. Teraz komisja zajmie się ich weryfikacją pod względem formalnym, a listę projektów, które wezmą udział w głosowaniu opublikuje do 1 marca 2016 roku. W tej edycji budżetu obywatelskiego do rozdysponowania będzie 3,6 mln zł z podziałem na zadania ogólnomiejskie o wartości 2 mln zł i zadania dzielnicowe o wartości 1,6 mln zł.

boisko 7

W II edycji budżetu obywatelskiego powstało m.in. boisko przy Gimnazjum nr 4.

W tym roku oprócz projektów infrastrukturalnych można było zgłaszać również projekty społeczne, stąd wachlarz zadań zgłoszonych przez mieszkańców jest ogromny. W zadaniach ogólnomiejskich pojawiły się takie pomysły jak rewitalizacja altany w Parku Młodzieżowym, rozbudowa skateparku, utworzenie parku dla psów, remont sali teatralnej należącej do ŚOK, szczepienia przeciwko wirusowi HPV, kursy komputerowe dla seniorów czy utworzenie świdnickiego miasteczka ruchu drogowego i wiele innych.

Zadania dzielnicowe to w głównej mierze projekty obejmujące remonty chodników, drobne naprawy infrastruktury technicznej, latarni, studzienek kanalizacyjnych, placów zabaw. Podział zgłoszonych projektów na poszczególne dzielnice prezentuje się następująco:
Centrum- 14 wniosków
Śródmieście- 15 wniosków
Os. Młodych Południe – 18 wniosków
Osiedle Młodych Północ – 7 wniosków
Osiedle Zawiszów – 9 wniosków
Dzielnica Kolonia – 4 wnioski
Dzielnica Południowa – 5 wniosków
Dzielnica Zachodnia – 17 wniosków
Zarzecze- 13 wniosków

W tej edycji budżetu obywatelskiego zmieniono zasady głosowania na projekty, by zachęcić do udziału więcej osób niż w poprzednich latach. Swój głos będzie można oddać przez cały tydzień na trzy sposoby, każdy będzie mógł wybrać wygodny dla siebie sposób głosowania – w wyznaczonych lokalach, elektronicznie, lub korespondencyjnie (uprawniony do głosowania mieszkaniec będzie mógł na koszt miasta oddać swój głos za pośrednictwem poczty wypełniając, a następnie wysyłając na adres Urzędu Miejskiego w Świdnicy specjalny formularz do głosowania). Prawo do udziału w głosowaniu mają mieszkańcy Świdnicy, zameldowani na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy, którzy do dnia zakończenia głosowania ukończyli 16 rok życia.

– Po liczbie wniosków, jakie wpłynęły w ramach budżetu obywatelskiego widać, że świdniczanie chcą świadomie kształtować i usprawniać swoje miasto. Ich energia i entuzjazm zmaterializował się w postaci wielu ciekawych projektów. Mamy nadzieję, że ten optymizm nie zmaleje i zostanie wyrażony w trakcie głosowania, do udziału w którym już teraz zachęcam – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

/UM w Świdnicy/

Poprzedni artykułCała Polska zbiera na czajnik dla…szpitala Latawiec
Następny artykułUczę pokonywania barier – wywiad z Jolantą Kumor