Strona główna Bez kategorii Wieść o prawach dziecka ślą na cały świat

Wieść o prawach dziecka ślą na cały świat

0

Od dwóch lat dzień 20 listopada świętowany jest jako Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku jego główne obchody organizowane są w Świdnicy i trwają już od kilku dni. Jednak to na dzisiaj zaplanowano najbardziej widowiskowe wydarzenia, takie jak: wysyłanie na falach radiowych informacji o tym święcie, prezentacja okolicznościowego znaczka czy bicie rekordu w śpiewaniu.  

001

Krótkofalowcy ze Świdnicy podczas wystawy w ŚOK-u

W obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w sposób szczególny włączyli się członkowie Klubu Łączności Radiowej Ziemi Świdnickiej działającego przy stowarzyszeniu Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej w Świdnicy. Specjalnie na ten dzień postarali się o uzyskanie w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej okolicznościowego znaku wywoławczego, którym przez trzy dni, od 19 do 21 listopada, łączą się z całym światem. – Znak wywoławczy naszego stowarzyszenia to SP6 PZG, ale od wczoraj komunikujemy się znakiem HF15DPD – mówi Franciszek Kaczmar, prezes klubu. – Łączymy się z krótkofalowcami z całego świata i mówimy im, że dziś obchodzimy w Polsce Dzień Praw Dziecka. Do południa udało się nawiązać łączność z około setką krajów.

Krótkofalowców dziś przez cały dzień można spotkać w holu Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie przygotowali wystawę sprzętu krótkofalarskiego. Tworzą ją zarówno bardzo zabytkowe modele: radiostacja RBM czy odbiornik R311, jak i lampy nadawcze dużej mocy wykorzystywane przez wojsko oraz nowoczesny sprzęt, radiostacje FT-450D, IC 706 MKG, IC 756 i IC 7020. Również w holu ŚOK-u prezentowany jest dzisiaj okolicznościowy znaczek pocztowy oraz pieczęć przygotowane przez Pocztę Polską dla uczczenia tegorocznych obchodów Dnia Praw Dziecka. Znaczek można kupić dziś w holu ŚOKu, ale trafi on również do normalnego obiegu. Gratką dla filatelistów jest zwłaszcza pieczęć, której stempel będzie można zdobyć tylko przez 48 godzin.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy zakończą się dziś wieczorem o godzinie 17.00  uroczystą galą, podczas której wręczone zostaną odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka.

(af)

Zdjęcia: Łukasz Kufner

Poprzedni artykułKoncert Eweliny Lisowskiej
Następny artykułWysypisko w środku miasta [FOTO]