Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomscy seniorzy z WIGOREM

Strzegomscy seniorzy z WIGOREM

0

Kolejni seniorzy z powiatu świdnickiego będą mieć dom dziennego pobytu „Senior-WIGOR”. Od września działa on w Świdnicy, ale w najbliższych tygodniach planowane jest otwarcie drugiej tego typu placówki, tym razem w Strzegomiu. Pierwsze zajęcia dla strzegomskich seniorów mają rozpocząć się już w grudniu w lokalu przy ul. Armii Krajowej 23.

DSC_0671

Remont lokalu przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu.

Tworzenie domów dziennego pobytu „Senior-WIGOR” realizowane jest w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Do 2020 roku ministerstwo ma przeznaczyć na ten cel 370 mln zł, a tylko w tym roku w całej Polsce ma powstać ok. 100 placówek. Ideą domów dziennego pobytu „Senior-WIGOR” jest połączenie funkcji uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, bibliotek i gabinetów rehabilitacyjnych.

W strzegomskiej placówce, podobnie jak w każdej innej, będzie można skorzystać z terapii zajęciowej (m.in. biblioterapii), zajęć edukacyjno-oświatowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych, a także z komputera z dostępem do Internetu. We współpracy z instytucjami działającymi na terenie Strzegomia będą organizowane imprezy okolicznościowe oraz zabawy i gry towarzyskie. Osoby mające trudności w poruszaniu się mogą w razie potrzeby liczyć na pomoc otrzymaniu transportu. Dom „Senior-WIGOR” gwarantuje seniorom 8 godzinny pobyt od poniedziałku do piątku oraz ciepły posiłek. Pobyt będzie częściowo odpłatny według kryteriów, które zostaną określone w uchwale Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Oferta domu dziennego pobytu „Senior-WIGOR” skierowana jest do mieszkańców gminy w wieku powyżej 60 lat, którzy wymagają wsparcia w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, z powodu wieku, samotności lub niepełnosprawności. Na opiekę może liczyć 30 osób, które zostaną przyjęte na podstawie wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu. Głównymi kryteriami ocenianymi podczas rekrutacji będą: wiek, stan zdrowia, stopień sprawności psychofizycznej oraz sytuacja bytowa i rodzinna. Pierwszeństwo w przyjęciu do placówki mają osoby spełniające kryterium dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Aktualne kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 634,00 złotych, dla osoby w rodzinie 514,00 złotych na członka rodziny.

Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach w domu dziennego pobytu „Senior – WIGOR” proszone są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Strzegomiu przy ul. Armii Krajowej 23. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można uzyskać pod numerem telefonu 74 647 71 80.

(oprac. red.)

Poprzedni artykułWystartowały rozgrywki JALPH
Następny artykułMłodzież MKS-u spisała się na szóstkę