Strona główna Bez kategorii Rubinowy jubileusz „Jubilata”

Rubinowy jubileusz „Jubilata” [FOTO/VIDEO]

0

Tysiące przetańczonych godzin, setki występów, miłości, przyjaźnie, małżeństwa, niepoliczalne wzruszenia. – To prawdziwa, wielka rodzina – stwierdziła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, składając gratulacje i jubileuszowe życzenia. A minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznała najcenniejszy medal dla ludzi kultury – Gloria Artis. Działając nieprzerwanie od 40 lat Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” zasłużył i na ciepłe słowa, i na zaszczyty.

40'lecie Jubilata - 06.11 (1)

Gdyby Lubomir Szmid, choreograf i dyrektor artystyczny zespołu od 30 lat, oraz Anna Trzeciak, asystentka choreografa zadecydowali o pokazaniu całego dorobku Jubilata, gala musiałaby trwać tyle co wielkie greckie wesele. Czterogodzinna uroczystość w świdnickim teatrze była tylko skromną próbą programów, które zespół ma w swoim bogatym repertuarze. A na scenie w piątkowy wieczór, 6 listopada, spotkało się kilka pokoleń – old boye, młodzież i dzieci z „Małego Jubilata”. Wypełniona po brzegi widownia nagradzała brawami kujawiaki, tańce śląskie, krakowskie i góralskie. Dumą zespołu jest niezwykle rozbudowana kapela, która zaprezentowała się także w wiązance polskich melodii ludowych.

40'lecie Jubilata - 06.11 (79)

Koncert jubileuszowy zatytułowano „Jubilat i przyjaciele”. I rzeczywiście – przyjaciół nie zabrakło. Wieczór rozpoczął zagrany ogniście mazur z opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” w wykonaniu Świdnickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kacpra Biruli. Na scenie wystąpiła także orkiestra dęta i mażoretki, góralski zespół „Góralska Hora” oraz przyjaciele z Iwanofrankowska z tańcem huculskim.

Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie Brązowego Medalu Gloria Artis, przyznanego Zespołowi Pieśni i Tańca Jubilat przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za wyjątkową działalność w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturowej ochronie dziedzictwa narodowego. Odznaczenie przekazała poseł Teresa Świło. Odznaczenia „Zasłużony dla kultury” odebrali wieloletni członkowie kapeli Jubilata, Urszula Zagajewska i Paweł Gaik. Na zakończenie gali zespół dziękował wszystkim przyjaciołom, a przyjaciele ustawili się w długiej kolejce z kwiatami i życzeniami.

/asz/

Nagranie filmowe Mariusz Ordyniec

Zdjęcia Łukasz Kufner

Historia zespołu:

Zespół Pieśni i Tańca “JUBILAT” został założony w 1975 roku w Świdnicy. Powstał dzięki inicjatywie Alfreda Galanta, dyrektora Świdnickiej Fabryki Wagonów oraz władz miasta. Początkowo działał jako amatorski zespół przyzakładowy. Pierwsze przedstawienie zatytułowane „Od Menueta do Rock`n`Roll’a” miało miejsce 23 października 1976 i było przygotowane z okazji obchodów 25lecia powstania Świdnickiej Fabryki Wagonów.

Od tamtej pory przez niemal 35 lat mieszkańcy nie tylko Świdnicy ale wielu innych miast Dolnego Śląska, Polski i zagranicy miało okazję oklaskiwać zespół, który nieustannie udoskonala swoje umiejętności. W 1981 patronat nad “Jubilatem”, który trwa aż do dnia dzisiejszego przejął Świdnicki Ośrodek Kultury.

Pomimo tego, że zespół pochodzi z Dolnego Śląska (południowo-zachodnia Polska) stawia sobie jako główne zadanie kultywowanie folklorystycznej tradycji wszystkich regionów z całej Polski. Przez promocję bogatych zasobów polskiej tradycji ludowej, zespół stara się ocalić od zapomnienia jej imponujące dziedzictwo.
Przez prawie 35 lat swojego istnienia „Jubilat” stworzył wiele różnych kompletnych programów. Oto kilka, które cieszyły się największą popularnością:

  • PIEŚNI I TANCE NA KRAKOWSKIM RYNKU (folklor Krakowski) 20 minut
  • PIEŚNI I TAŃCE KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO (tańce narodowe Mazurek i Polonez) 15 minut
  • WESELE LUBELSKIE (tradycje weselne regionu Lubelskiego, południowo-wschodnia Polska)20 minut, w 1980 roku zostało uhonorowane nagrodą na Festiwalu Folklorystycznym w Koninie
  • ŻYWIECKIE GRONICKI (folklor Karpatów,) 25 minut, uhonorowane pierwszą nagrodą Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego w Zamku Książ,
  • KUJAWSKIE ZADUMY (folklor Polski centralnej) 15 minut
  • ŚLADAMI PIASTÓW (folklor na podstawie historycznego Szlaku Bursztynowego prowadzącego z południowo-zachodniej części kraju nad Bałtyk),
  • TAŃCE ŚLĄSKIE (folklor Śląski, południowo-zachodnia Polska) 25 minut

“Jubilat” nieustannie uczestniczy w licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Prezentował się niezliczoną liczbę razy na festiwalach oraz trasach koncertowych. Został wyróżniony wieloma dyplomami oraz gratulacjami od Ministerstwa Kultury i Sztuki, zarówno władz regionalnych i samorządów miejskich, jak i oświaty.“Jubilat” podbił serca publiczność nie tylko w Polsce. Gościł w krajach sąsiedzkich w Niemczech oraz w Czechach ale także we Włoszech, w Austrii, Korei,Indiach, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Wielkiej Brytanii, Litwie, Macedonii, Portugalii, Danii, Sardynii, Grecji, Słowacji i na Węgrzech. Zespół prowadzą: Lubomir Szmid,  dyrektor artystyczny (od 1985) oraz choreograf i Anna Trzeciak, asystent choreografa.

/Informacja ze strony ZPiT „Jubilat”/

 

Poprzedni artykułSparingowy remis ŚKPR-u
Następny artykułPolecamy: Ja, Fronczewski