Strona główna Magazyn Książka Polecamy: Córka papieża

Polecamy: Córka papieża

0

Kim naprawdę była Lukrecja Borgia? Femme fatale czy ofiarą politycznych ambicji swego ojca? W swojej mistrzowskiej powieści Dario Fo, zdobywca literackiej nagrody Nobla, odkrywa prawdziwą historię córki papieża.

corka-papieza-b-iext29774203

Ojcem Lukrecji był kardynał Rodrigo de Borgia, późniejszy papież Aleksander IV, a matką jedna z jego luksusowych kurtyzan. Lukrecja była dobrze wychowaną i starannie wykształconą dziewczynką, która szybko stała się narzędziem ojca w jego politycznych grach.

Kardynał wydał Lukrecję po raz pierwszy za mąż, gdy miała dwanaście lat. Potem sam ją rozwiódł, kolejnego męża zamordował, a trzecim uczynił kobieciarza i syfilityka.

Choć nie była pięknością, stała się symbolem rozwiązłego stylu życia. Nazywano największą kurtyzaną Rzymu, a także zarzucano kazirodcze stosunki z ojcem i bratem. Fascynowała wielu artystów, którzy stworzyli wizerunek kobiety demonicznej. Taką Lukrecję pokazano w serialu „Rodzina Borgiów”, który autor książki określił jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią”.

Opierając się na wielu źródłach, w tym na autentycznych listach Lukrecji, Dario Fo przedstawia zupełnie inny obraz córki papieża, która jawi się jako łagodna i odważna kobieta, uwikłana w bezwzględną grę swego ojca.

Poprzedni artykułTomasz Bohuszewicz sięgnął po Puchar Hiszpanii
Następny artykułStylowe wariacje: Złota jesień w szafie