Strona główna Wydarzenia Marcinowice Marcinowice mają zagranicznego partnera

Marcinowice mają zagranicznego partnera

0

Akt o wzajemnej współpracy z gminą Luzany w Republice Czeskiej został uroczyście podpisany 24 listopada. – Droga do tego nie była zbyt długa i nie była zbyt trudna – mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice. – Ale obie strony z radością dążyły do tego, by współpracę nawiązać – dodaje.

Marcinowice_glowne

Podpisanie umowy partnerskiej

Był to ważny dla gminy moment, dlatego nie zabrakło uroczystej oprawy i atrakcji przygotowanych dla gości zza południowej granicy. Wśród nich byli Martin Mitlöhner, starosta gminy Luzany, Hana Štěrbová, starosta miasta Pecka, a zarazem prezes Mikroregionu Lazenskiego, z którym gmina Marcinowice również nawiąże współpracę, oraz Jana Kučerová, radna gminy Luzany.

– Nasza znajomość z panem starostą zaczęła się dość dawno temu, a u jej podłoża leży współpraca powiatu świdnickiego i miasta Jiczin – wspominał wójt Gołębiowski. – Dziś finalizujemy nasze starania, bo nić sympatii nawiązała się szybko. Przed nami wiele wspólnych działań, wymiana młodzieży, drużyn strażackich, sportowa, kulturalna. Życzę sobie i gościom dobrej współpracy.

– Z panem wójtem Marcinowic znamy się już dość długo, ale jesteśmy dopiero na początku współpracy i wierzę, że będzie to rozwijać obydwie gminy – mówił Martin Mitlöhner, który w krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawił swoją gminę. Luzany to licząca 605 mieszkańców gmina-wieś w Kralovehradeckim Kraju, położona 100 km od Pragi, 50 km od Hradec Kralove oraz… 130 km od Marcinowic. Oprócz danych geograficznych i demograficznych, starosta opisał także zwyczaje i tradycje, wśród których jest na przykład… oficjalne powitanie najmłodszych obywateli gminy.

Gmina Luzany jest położona w uzdrowiskowym Mikroregionie Lazenskim. Jego prezes Hana Štěrbová opowiedziała o tym złożonym z 22 gmin regionie położonym u podnóża Karkonoszy. – Nasz mikroregion ma wiele walorów krajobrazowych i turystycznych, ale najbardziej znany jest z występujących tu licznie ciepłych źródeł – mówiła. – Nasza okolica jest nazywana bramą do Czeskiego Raju, który znajduje się w Karkonoszach. Mikroregion ma także znakomite warunki narciarskie.

Porozumienie, które podpisali obaj samorządowcy, otwiera gminom drogę do wielu wspólnych inicjatyw, w tym współpracy na niwie oświatowej, kulturalnej, sportowej. Jest też dobrą podstawą do wspólnych starań o fundusze unijne przeznaczone na rozwój współpracy transgranicznej, w tym także na różnego rodzaju inwestycje.

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli także radni na czele z Bożeną Lemą, przewodniczącą Rady Gminy Marcinowice, sekretarz gminy Alicja Synowska, sołtysi oraz pracownicy Urzędu Gminy Marcinowice.

Anita Odachowska

Poprzedni artykułJPSC 2015: Kto tym razem znajdzie się na podium?
Następny artykułRodzina, która nie przestaje tańczyć [WYWIAD]