Strona główna Bez kategorii Koperta życia dla świdniczan

Koperta życia dla świdniczan

0

Będzie zawierać informacje, które mogą uratować życie. Świdnica przygotowuje się do emisji kopert życia, które jeszcze w tym roku mają trafić do seniorów, a w kolejnych etapach do wszystkich mieszkańców, którzy będą ich potrzebować.

pudełko

W Dzierżoniowie od dwóch miesięcy do mieszkańców trafiają pudelka życia. W Świdnicy będą to koperty.

Jak informuje Danuta Nowicka, dyrektorka wydziału polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, trwają ostatnie ustalenia co do zawartości karty informacyjnej. – W tej chwili czekamy już tylko na opinię Pogotowia Ratunkowego. To jest służba, która najczęściej styka się z osobami w stanie zagrożenia. Osobie starszej i chorej trudno jest w sposób klarowny odpowiedzieć na podstawowe pytania: na co choruje, jakie lei przyjmuje, który lekarz się nią opiekuje. Na karcie mają być takie dane, łącznie z adresem przychodni i numerem telefonu opiekuna. Dopracowujemy formułę i chcemy wyemitować pierwsze 2 tysiące kart jeszcze w tym roku – mówi dyrektorka. Karty wraz z plastikowymi opakowaniami będą dostępne w wielu miejscach – w Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, klubach seniora, w Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor. – I są to nieprzypadkowe lokalizacje, ponieważ zależy nam także na tym, żeby seniorzy mogli zadać kompetentnym osobom pytania, dotyczące sposobu wypełnienia karty – dodaje Nowicka. Karty w specjalnych opakowaniach mają być umieszczane w miejscu, którego ratownicy czy inne służby nie będą musiały szukać – na lodówce.

W budżecie miasta są zarezerwowane środki na karty. Jedna „koperta życia”, czyli karta plus opakowanie, kosztuje 4 złote. – Oczywiście w kolejnych miesiącach będziemy zapraszać do pobierania kart także osoby w młodszym wieku, przede wszystkim samotne i chore – mówi dyrektorka.

Taki system zorganizował już Dzierżoniów. W ciągu 2 miesięcy pudełka życia pobrało ponad 1300 osób. Rozwiązanie dzierżoniowskie jest nieco inne. Plastikowe pudełko z kartą wypełniana przez lekarza umieszcza się w lodówce, a miejsce oznacza specjalny magnes.

/asz/

Poprzedni artykułŚwidnica z tytułem „Gmina Recyklingu”
Następny artykułŚwidnicka młodzież z Erasmusem we Włoszech