Strona główna Wydarzenia Koalicja na rzecz seniorów

Koalicja na rzecz seniorów

0

W  Świdnicy mieszka ponad 17 tysięcy osób po 60. roku życia i z każdym rokiem ta liczba będzie rosnąć. W Polsce seniorów jest już 8 milionów. Senior chory i sfrustrowany to olbrzymie wydatki na leczenie czy opiekę. Inwestowanie w aktywność i zdrowie nie jest żadną fanaberią, a zwykłą koleją rzeczy – przekonują przedstawiciele zawiązanej wiosną koalicji na rzecz zdrowego starzenia się.

seniorzy koalicja

– Starzejemy się od dzieciństwa i jak najwcześniej trzeba przygotować się do tego, by schyłek życia był dobrym czasem – przypomniała Krystyna Lasek, wiceprezes świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jedna z liderek koalicji. Koalicję na rzecz zdrowego starzenia się zawarły powiaty świdnicki i dzierżoniowski, Świdnica, Dzierżoniów, gmina Świdnica, gmina Dzierżoniów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Społeczna Akademia Nauk. Wszyscy są zgodni – wspólne działanie pomoże po pierwsze dokładne zdiagnozować stan obecny i potrzeby, poprawić ofertę dla seniorów i pozyskać większe środki na realizacje projektów w poszczególnych miastach i gminach. Na jakim etapie są prace, poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zastępca prezydenta Szymon Chojnowski podkreślił, że polityka senioralna dla Świdnicy jest priorytetem, a sama koalicja wpisuje się w przygotowanie wieloletniego programu na rzecz tej grupy mieszkańców.

– Aktywny człowiek to zdrowy człowiek, tymczasem większość seniorów praktycznie nie uczestniczy w życiu społecznym – przypomina Joanna Mesjasz, prodziekan Społecznej Akademii Nauk. – W tej chwili przygotowujemy diagnozę, która ma pokazać, jaki jest stan obecny, czym zajmują się osoby starsze, czego oczekują, jakie maja potrzeby. Badania potrwają do końca roku i będą stanowiły bazę do podejmowania wielu decyzji o kształcie dalszych działań na rzecz – kolokwialnie mówiąc – oderwania seniorów od telewizyjnych pilotów.

Uczestnicy koalicji będą wspólnie pracować nad projektami, które pozwolą na rozszerzanie oferty kulturalnej, prozdrowotnej i rekreacyjnej dla seniorów. – Już w tej chwili dzieje się bardzo dużo. W Świdnicy prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, powodzeniem cieszą się utworzone niedawno kluby seniora, swoją ofertę zwiększa Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor, który kilka dni temu dostał kolejny zastrzyk pieniędzy (120 tysięcy złotych) na doposażenie i zorganizowanie szkoleń, kursów, zajęć i badań dla podopiecznych – wyliczał zastępca prezydenta. Tych zajęć ma być jeszcze więcej w najbliższych latach dzięki środkom unijnym.

/asz/

Poprzedni artykułPolonia-Stal zagra z Bystrzycą w niedzielę
Następny artykułCurling, short track i… hokej na rolkach