Strona główna Wydarzenia Jaworskie Centrum Medyczne zaprasza

Jaworskie Centrum Medyczne zaprasza

0

15 września rozpoczął działalność Zakład Opieki Długoterminowej w Jaworskim Centrum Medycznym. Uruchomienie 16 łóżkowego pełnopłatnego oddziału to odpowiedź na rosnące na rynku medycznym potrzeby zapewnienia łóżek chorym wymagającym całodobowej opieki leczniczo-pielęgnacyjnej.

zdjecieglowne

O potencjale nowo otwartego Zakładu rozmawiamy z lek. med. Joanna Madejczyk-Białowąs, prezesem Jaworskiego Centrum Medycznego i kierownikiem Zakład Opieki Długoterminowej.

Nowe miejsca dla pacjentów leżących

Co zadecydowało o uruchomieniu Zakładu Opieki Długoterminowej, Oddziału Rehabilitacji Leczniczej oraz Oddziału Rehabilitacji Geriatrycznej w JCM?

– Pomysł podsunęło nam samo życie, a więc potrzeby starzejącego się społeczeństwa, w którym przybywa osób leżących, wymagających całodobowej opieki. W dzisiejszych czasach wraz z postępem medycyny w wielu specjalizacjach np. neurologii, neurochirurgii, czy po długotrwałej hospitalizacji przybywa pacjentów ze znacznym ograniczeniem sprawności ruchowej lub wręcz leżących, u których mogą pojawić się np. odleżyny czy też powikłania ogólnonarządowe np. zakrzepica żył głębokich, zaburzenia funkcji układu moczowego, pokarmowego, niewydolność krążenia, oddychania. Niestety, coraz wyraźniej odczuwa się, że ośrodki opieki nad ludźmi starszymi wolą przyjmować chorych częściowo sprawnych, Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, w obiekcie wyremontowanym dzięki CDT Medicus, powstał komercyjny Zakład Opieki Długoterminowej z oddziałem rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji geriatrycznej właśnie dla pacjentów leżących, wymagających profesjonalnej, stałej opieki, kontynuacji leczenia farmakologicznego i dostępu do badań diagnostycznych oraz rehabilitacji.

Jakie konkretnie świadczenia medyczne oferuje Zakład Opieki Długoterminowej?

Przede wszystkim zapewniamy całodobową opiekę doświadczonego personelu medycznego. Gwarantujemy dostęp do specjalistycznych konsultacji lekarskich, badań diagnostycznych, a w razie konieczności hospitalizację w szpitalu JCM. Kompleksowa opieka lekarska i pielęgniarska wspomagana jest przez rehabilitantów i terapeutów zajęciowych, logopedów czy psychologów.

Każdemu pacjentowi leżącemu zapewniamy indywidualny program rehabilitacji, terapię zajęciową, leczenie żywieniowe – dietę opracowaną przez doświadczonego dietetyka oraz żywienie enteralne (żywienie dożołądkowe i dojelitowe) preparatami przygotowanymi zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym i zaleceniami lekarskimi.

Pomówmy o stosowanych w oddziale metodach rehabilitacjnych….

Pacjenci ZOD w zależności od stanu zdrowia korzystają z indywidualnej rehabilitacji leczniczej. Zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na specjalistyczne usługi rehabilitacyjne, wprowadzamy rehabilitację neurologiczną (RN) i geriatryczną ogólnoustrojową. RN to zespół działań rehabilitacyjnych skierowanych do pacjentów po przebytych udarach mózgu, urazach głowy i innych schorzeniach neurologicznych jak np. Choroba Parkinsona. Natomiast rehabilitacja geriatryczna – skierowana jest przede wszystkim do pacjenta z chorobami wieku podeszłego. Polega na kompleksowym działaniu, mającym na celu zachowanie sprawności, mimo narastających problemów zdrowotnych, czy już istniejących chorób przewlekłych, ograniczających ogólną sprawność pacjenta, np. chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości, osteoporozy czy konsekwencji upadków, np. złamanie szyjki kości udowej , które jest olbrzymim problemem ludzi starszych. Tak więc rehabilitacja geriatryczna ogólnoustrojowa, dobierana jest indywidualnie do danego pacjenta i jego chorób.

Jakie zabiegi z zakresu fizjoterapii udostępnia nowo otwarty ZOD?

W ramach fizjoterapii, która jest nierozerwalnie związana z rehabilitacją medyczną zapobiegającą postępowi i nawrotom choroby proponujemy:

Kinezyterapię:

ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia ogólnousprawniające , terapię manualną, pionizację przyłóżkową, naukę chodzenia,

Fizykoterapię:

jonoforezę, galwanizację, prądy diadynamiczne, prady interferencyjne, elektrostymulację przeciwbólową TENS, elektrostymulację mięśni porażonych wiotko, jonoforezę, ultradźwięki, laser biostymulacyjny, naświetlanie promieniami IR-SOLLUX

Masaż:

leczniczy-suchy całkowity i częściowy, masaż limfatyczny manualny.

Warunki w jakich przebywają chorzy, mogą mieć wpływ na jakość i efekty procesów leczniczych i rehabilitacyjnych…

Dołożyliśmy wszelkich starań by zarówno pacjenci jak i odwiedzające ich rodziny czuli się u nas możliwie najlepiej. Dysponujemy komfortowymi, nowocześnie wyposażonymi salami jedno i dwuosobowymi z węzłami sanitarnymi. Łóżka wyposażone są w materace zmiennociśnieniowe przeciwodleżynowe (dostosowujące ciśnienie do masy ciała pacjenta i stopnia odleżyn) Oddział wyposażony jest w nowoczesny sprzęt ułatwiający pielęgnację leżącego pacjenta. Są podnośniki, łóżkowanna, umożliwiająca np. wykąpanie pacjenta na sali, a także tzw. łatwoślizgi do łatwego przemieszczania pacjentów służące nie tylko personelowi, ułatwiając mu w znaczny sposób pracę z obłożnie chorym pacjentem, ale chronią pacjenta przed urazami powstającymi w trakcie przenoszenia. Poprzez odpowiednie techniki przemieszczania, stosując jak najmniejsze użycie siły, osiągamy efekt, bez ryzyka urazu u personelu i pacjenta.

Jednak największą wartością, która decyduje o dużym zainteresowaniu pobytami w naszym ZOD, jest starannie dobrany zespół, mający ogromne pokłady empatii, wysokie kwalifikacje i doświadczenie w opiece długoterminowej. Trzon zespołu to w większości panie , które wcześniej pracowały na naszym oddziale wewnętrznym, potem oddziale dla przewlekle chorych, a w ostatnich sześciu latach w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Dobra opieka lekarska i pielęgniarska , rehabilitacja i prawidłowe odżywianie powodują, że w wielu przypadkach stan pacjenta się poprawia, czyli z leżącego robi się siedzący, czy nawet chodzący z pomocą. Jednak nie poprawia się na tyle, żeby podopieczny był samodzielny, by mógł wrócić do własnego środowiska, zwłaszcza gdy jest z różnych powodów osobą samotną. To my niejednokrotnie jesteśmy dla niego rodziną.

Więcej informacji: na stronie www.nzozjcm.pl

Jaworskie Centrum Medyczne

ul. Szpitalna 3, 59-400 Jawor

tel. 76  870 21 70

/artykuł promocyjny/

Poprzedni artykułCurling, short track i… hokej na rolkach
Następny artykułPodziękowanie od Michała Dworczyka