Strona główna Bez kategorii Film i miasto: Rowery kontra samochody

Film i miasto: Rowery kontra samochody

0

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. W najbliższy wtorek, 24 listopada o 18:00, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych” w Świdnicy. Tym razem tematem będzie kondycja transportu w mieście, a punktem wyjścia do rozmowy stanie się film „Rowery kontra samochody” w reżyserii Fredrika Gerttena.

Kadr z filmu Rowery kontra samochody

Auto ma  potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.

10 grudnia zapraszamy na świąteczny pokaz specjalny, wieńczący tegoroczny sezon DDKF „Okiem Młodych”. Wyświetlimy wtedy nagrodzony Oscarem film Wernera Herzoga „Spotkania na krańcach świata” – podróż na piękną Antarktydę, w której reżyser przygląda się niezwykle barwnym mieszkańcom kontynentu.

Gościem wtorkowego spotkania będzie Robert Gacek z wrocławskiego Stowarzyszenia Akcja Miasto, które w swojej działalności skupia się na poprawie jakości życia w mieście, działaniach oddolnych i zrównoważonym rozwoju – zwłaszcza infrastruktury i transportu. Więcej o stowarzyszeniu: http://www.akcjamiasto.org/.

CO: DDKF „Okiem Młodych” – „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten
GDZIE: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43
KIEDY: Wtorek, 24 listopada, godz. 18:00
WSTĘP WOLNY

Poprzedni artykułPierwsze mecze już za nami
Następny artykułŚroda Literacka z Bartoszem Czarnottą