Strona główna Bez kategorii Dzień Praw Dziecka: Eksperci dla rodziców

Dzień Praw Dziecka: Eksperci dla rodziców

1

Doradcy Rzecznika Praw Dziecka: Anna Maria Wesołowska, Dorota Zawadzka, inspektorem Grzegorzem Jachem i Smolińską-Theiss rozmawiali z rodzicami i nauczycielami o o prawach dziecka, edukacji, bezpieczeństwie oraz ideach Janusza Korczaka. Spotkanie, zorganizowane w czwartkowy wieczór w świdnickim teatrze w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Dziecka cieszyło się dużym zainteresowaniem. A to nie koniec wydarzeń.

Wesołowska, Zawadzka w tearze 18.11 (4)

Dorota Zawadzka i Anna Maria Wesołowska opowiadały o spotkaniach z dziećmi i tym, jak wiele można się od młodych ludzi dowiedzieć i nauczyć, jeśli tylko zdecydujemy się ich wysłuchać. – Bardzo często robimy coś dla was, zamiast z wami – podkreślała Dorota Zawadzka, a znana z programów telewizyjnych sędzia Wesołowska apelowała też o pracę nad świadomością prawną, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych, wskazując jako dobrą ścieżkę tworzenie w szkołach tzw. „kącików prawnych”. Prof. Barbara Smolińska-Theiss zwróciła uwagę, że każde dziecko powinno mieć prawo do dzieciństwa, a przywołując idee Starego Doktora, przypomniała jak ważne jest dostrzeganie dziecka w każdym z nas – i małym i dorosłym. Insp. Grzegorz Jach podkreślał znaczenie takich spotkań jak działania młodych ludzi w ramach programu PaT, mówił jak istotna jest profilaktyka, prewencja i rozmowa o realnych zagrożeniach zamiast przysłowiowego „zamiatania ich pod dywan”.

Wesołowska, Zawadzka w tearze 18.11 (22)

Gala w teatrze

A już dzisiaj, 20 listopada, podczas uroczystej Gali zostaną wręczone Honorowe Odznaki za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Poznamy także laureata konkursu na logotyp Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ogłoszonego przez Rzecznika Praw Dziecka. W trakcie uroczystej Gali Finałowej zostanie zaprezentowana premiera spektaklu „Sekret” przygotowanego przez świdnicką młodzież pod kierunkiem insp. Grzegorza Jacha, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego, Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka, autora programu Profilaktyka a Teatr – Profilaktyka a Ty. Poznamy także świdnickiego młodzieżowego Lidera PaT.

Świdnica na znaczku

W Świdnicy zostanie zaprezentowany okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej, wyemitowany właśnie na ten dzień. Znaczek Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka nabyć będzie można odwiedzając stoisko Poczty Polskiej w Świdnickim Ośrodku Kultury w piątek w godzinach 10-13 oraz w trakcie uroczystej gali, która w teatrze miejskim rozpocznie się o godz.17:00.

Łejery i próba bicia rekordu

Na uroczystości do Świdnicy przyjechał też popularny teatr dziecięcy „Łejery” z Poznania, znany z takich piosenek jak „Masz prawo do swych praw”, czy „Dzieci też mają głos”. Podczas Gali Finałowej wystąpi również Kasia Stankiewicz.

Przed Świdnickim Ośrodkiem Kultury można obejrzeć wystawę plakatów promujących dotychczasowe kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka, a w piątek o godz. 11:00 w tym samym miejscu podjęta będzie próba bicia rekordu w publicznym wykonaniu piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz”.

To nie wszystkie wydarzenia zaplanowane w związku z obchodami II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy – Stolicy Dziecięcych Marzeń. W świdnickich placówkach oświatowych oraz bibliotece odbył się szereg spotkań z ekspertami. Z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi mieszkańcami Świdnicy o prawach najmłodszych rozmawiają – obok Rzecznika Praw Dziecka – także m.in. wspomniani wcześniej: Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy, Anna Maria Wesołowska, sędzia oraz insp. Grzegorz Jach (który w kilku szkołach założył tzw. PaTPorty), jak również: Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci i Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, prowadząca audycje dla najmłodszych, a także prof. Ewa Jarosz.

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak  zaprasza na dyżur swojego przedstawiciela. W trakcie spotkania z ekspertem-prawnikiem z Biura Rzecznika Praw Dziecka będzie można skonsultować lub bezpośrednio zgłosić problem dot. naruszania praw dziecka. Dyżur zaplanowano w piątek w Centrum Przyjaźni Dziecięcej SPDC „SERCE” przy ul. Kościelnej 15 w Świdnicy od godz. 10.00 do 16.00.

W przygotowanie uroczystości zaangażowanych jest wiele świdnickich instytucji oraz organizacji m.in. Urząd Miasta, ŚOK, ZHP, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, Fundacja Spichlerz Kultury, Biblioteka Miejska, policja. Pomagają także dyrektorzy oraz nauczyciele z lokalnych przedszkoli oraz szkół.

/ED/

Zdjęcia Łukasz Kufner