Prezydenci, posłowie, dyplomaci, dostojnicy Kościoła, dyrektorzy – dorośli najwyższych szczebli zgromadzili się w piątek wieczorem w świdnickim teatrze, by uczcić święto dzieci. Uroczysta gala była podsumowaniem całego tygodnia obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy.
Marek Michalak z aktorami spektaklu „Sekret”
W gali wzięli udział między innymi: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy, Krzysztof Bramorski – Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburgu czy ks. bp. Waldemar Pytel. Uroczystości rozpoczęły się artystycznie, od spektaklu „Sekret” w reżyserii insp. Grzegorza Jacha, w którym zagrała młodzież ze świdnickiej grupy programu PaT. Spektakl poruszył tematykę uzależnienia młodych ludzi od narkotyków i zawierał przesłanie mówiące o tym, że tylko dzięki byciu sobą i słuchaniu własnego serca jest się panem świata.
Po spektaklu galę oficjalnie otwarła Dorota Zawadzka i poprowadziła ją razem z insp. Grzegorzem Jachem. W swojej powitalnej przemowie zaznaczyła, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, to jest taki drugi Dzień Dziecka, różni się tylko tym, że zamiast prezentów dzieci powinny otrzymywać od dorosłych uwagę, czas i skupienie. Najbardziej uroczystym momentem gali było wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowych Krzyży Zasługi, które otrzymały harcerki Teresa Dubel i Zuzanna Nawrot. Następnie swoje odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka wręczył Rzecznik Praw Dziecka, otrzymali je: Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl, Piotr Pamuła, komendant Hufca ZHP w Świdnicy, Teresa Słupianek, harcerka i działaczka społeczna i Joanna Grębowska-Szpak, nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 315. Przemawiając po wręczeniu odznaczeń, Marek Michalak powiedział – Chciałbym, żeby ten dzień promieniował na wszystkie inne dni i przypominał o szacunku, który należy się dzieciom nie dlatego, że są grzeczne, ale dlatego, że są ludźmi. Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka i nie można mówić o poszanowaniu godności człowieka, bez mówienia o godności dzieci. Godność dziecka jest fundamentem – stwierdził. Dodał również, że każda z osób odznaczonych Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI poprzez swoją codzienną pracę przyczynia się do ochrony tychże praw.
Swoje honory podczas gali odebrali również zwycięzcy dwóch konkursów oraz Aleksandra Pietrzak, autorka znaczka okolicznościowego wydanego przez Pocztę Polską. W konkursie na logo Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka wygrał pan Wojciech Janicki, a w międzyszkolnym konkursie na logo Świdnicy – Stolicy Dziecięcych Marzeń pierwsze miejsce zdobył Daniel Stefański z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
W programie gali znalazły się też akcenty filmowo-muzyczne. Zaprezentowano spoty promocyjne dwóch kampanii – przeciwko niewolniczej pracy dzieci w Bangladeszu (przygotowany przez Fundację Efekt Domina, prowadzoną przez Dominikę Kolczyk) oraz przeciwko przemocy wobec dzieci, którą pod hasłem „Bicie, czas z tym skończyć” przygotował Rzecznik Praw Dziecka. Muzycznym uświetnieniem gali były występy poznańskiego zespołu dziecięcego Łejery i Kasi Stankiewicz.
Wieczór zakończyła Katarzyna Stoparczyk z Programu 3 Polskiego Radia, prezentując nieco odmienioną wersję swojego projektu „Politycy w piaskownicy”, a mianowicie, zadawała pytania dorosłym i konfrontowała je z odpowiedziami dzieci. Do odegrania tego projektu „na żywo” zaprosiła Dorotę Zawadzką, Marka Michalaka, Krzysztofa Bramorskiego i Jerzego Hamerskiego, dyrektora artystycznego zespoły Łejery.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.
(af)
Zdjęcia: Łukasz Kufner