Strona główna Wydarzenia Z Wajrakiem o turystach w lesie

Z Wajrakiem o turystach w lesie [FOTO]

2

Czy turystyka przyrodnicza jest ważna, czy ma przyszłość i jakie są z niej korzyści ? Odpowiedzi szukano podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez nadleśnictwo Świdnica podczas Konferencji Przygotowawczej Kongresu Turystyki. W spotkaniu wziął udział najpopularniejszy polski dziennikarz, zajmujący się tematyką przyrodniczą – Adam Wajrak.

007

Adam Wajrak podczas spotkania w świdnickim teatrze podpisywał swoją najnowszą książkę.

Turystyka przyrodnicza staje się modą na spędzanie czasu. Niegdyś popularna wśród Niemców i Anglików, zyskuje coraz szersze grono zwolenników w Polsce. Zarówno  Stawy Milickie i Puszcza Białowieska, jak i Góry Sowie bliskie Świdnicy Góry Sowie są atrakcyjne dla odwiedzających, a przy tym stwarzają realne możliwości rozwoju gmin. Otwartość Lasów Państwowych na takie działania powoduje naturalne skazanie na wzajemne partnerstwo we wspólnej promocji i wspólnych działań na rzecz lokalnych społeczności – mówili uczestnicy spotkania.  Gośćmi środowej, 21 października, dyskusji byli Jan Dzięcielski – nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica, Robert Lewandowski – burmistrz  Żmigrodu, Dorota Konieczna-Enzol – burmistrz Pieszyc oraz wspomniany już dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Adam Wajrak.
Podczas dyskusji staraliśmy się skupić na tym, jak aspekty przyrodnicze wpływają na atrakcyjność danego terenu. Mówienie o samych zabytkach było by czymś niepełnym gdybyśmy podczas przygotowań do planowanego na przyszły rok Kongresu Turystycznego nie wzięli pod uwagę aspektów przyrodniczych – mówi Jan Dzięcielski.  – Panel dyskusyjny wzbudził bardzo duże emocje. Jest w tej kwestii bardzo wiele do zrobienia. Miasto Świdnica w tym zakresie ma niewiele do zaoferowania, ale myślę, że współpraca z gminą Świdnica, innymi gminami i nadleśnictwem da mieszkańcom możliwość nauczenia się, jak odpoczywać blisko domu, robić przepiękne zdjęcia i obserwować przyrodę – podkreślała Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy.
Każdy z panelistów przedstawił swój region pod względem przyrodniczym  i turystycznym. Widzowie zadawali  pytania dotyczące przede wszystkim ruchu turystycznego, alternatywnych sposobów dojazdu do popularnych miejsc, rozszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego.
Po dyskusji można było kupić najnowszą książkę Adama Wajraka poświęconą wilkom oraz zdobyć autograf autora.

/PSM/

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułPrzy golonce o wyborach
Następny artykułRozliczenie Inwestycji Świdnickich opublikowane