Strona główna 112 Warto spróbować mediacji

Warto spróbować mediacji

0

Konflikty rodzinne, spory gospodarcze, a nawet sprawy karne nie muszą kończyć się procesem, czasem wystarczy rozmowa lub negocjacje. Już od 12 października rozpoczyna się Tydzień Mediacji. Sąd Okręgowy w Świdnicy zaprasza na spotkania z mediatorami.

mediacja 1

Zdjęcie archiwalne

Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów polegająca na porozumiewaniu się stron w obecności neutralnej osoby trzeciej. W procesie karnym mediacja jest próbą doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego w drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale mediatora. Mediator musi być osobą bezstronną, która nie reprezentuje interesów ani ofiary ani sprawcy przestępstwa, a której zadaniem jest wspieranie przebiegu negocjacji, łagodzenie powstającego napięcia i pomoc w wypracowaniu porozumienia. Przekazanie sprawy do postępowania mediacyjnego może nastąpić wyłącznie z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Strony postępowania karnego muszą zatem świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na uczestniczenie w mediacji.

Sąd Okręgowy przygotował szereg działań, by propagować tę wciąż zbyt mało znaną formę rozwiązywania konfliktów. 12 października mediatorzy przeprowadzą symulację mediacji z udziałem uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. W poniedziałek (12 października)  i środę (14 października) od 10.00 do 14.00 w sali B 022 w Sądzie Okręgowym będą dyżurować mediatorzy. Natomiast 15 października od 14.00 do 17.00  Ośrodek Mediacji zaprasza mieszkańców Świdnicy i okolic na otwarte spotkanie w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33.

/opr. red./

Poprzedni artykułSztafeta G-4 najlepsza w strefie
Następny artykułŚwidniccy tancerze z Grand Prix