Strona główna 112 Tracą laptopy i komputery przez jeden film

Tracą laptopy i komputery przez jeden film

9

Ponad tysiąc zatrzymanych do sprawdzenia laptopów i komputerów na całym Dolnym Śląsku to efekt postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. W Świdnicy i Świebodzicach zostały wydane nakazy przeszukania 20-tu mieszkań. Śledztwo zostało wszczęte po doniesieniu firmy Interfilm o nielegalnym rozpowszechnianiu w sieci komedii „Wkręceni”. O sprawie  poinformowało Radio Wrocław.

prokuratura-nowe

– Postępowanie zostało przekazane do naszej prokuratury z Białegostoku, gdzie wpłynęło zawiadomienie pełnomocnika Interfilmu, który jest właścicielem praw autorskich do komedii „Wkręceni”. Sprawa nie dotyczy tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski – mówi prokurator Ewa Ścierzyńska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. – Tysiące osób przy ściąganiu plików pobierało jednocześnie program, który zamieniał ich komputer w serwer i udostępniał ten konkretny film nieograniczonej liczbie użytkowników. Niemal wszyscy tłumaczą się tym, że nie przeczytali regulaminu, a przez to nie byli świadomi konsekwencji pobrania pliku na swój komputer. Niestety, większość użytkowników nie czyta regulaminów. Prawo autorskie nie pozostawia wątpliwości, nawet nieświadome nielegalne rozpowszechnianie filmu jest przestępstwem, zagrożonym grzywną lub karą do roku pozbawienia wolności.

Zajmowane do śledztwa komputery i laptopy trafiają do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, gdzie są sprawdzane przez biegłego. Ze względu na ogromną skalę postępowania, urządzenia mogą wrócić do właścicieli nawet po wielu tygodniach. – W tych przypadkach, gdy chodzi o komputery czy laptopy niezbędne do  pracy, staramy się wykonać sprawdzenie niezwłocznie – dodaje prokurator Ścierzyńska. Jednak o szybkim odzyskaniu urządzeń nie ma mowy. Na razie nie ma terminu zakończenia postępowania. Niewykluczone, że krąg przeszukań będzie się rozszerzał.

/asz/

Poprzedni artykułNagrody i koncert na 70-lecie oświaty [FOTO]
Następny artykułXXI Rajd Książęcy [WYNIKI]