Strona główna Bez kategorii Powyborcze wieczory w Świdnicy

Powyborcze wieczory w Świdnicy

6

Platforma Obywatelska w Świdnicy zapowiada porządki, Nowoczesna liczyła na więcej. Tylko te dwie partie zorganizowały w Świdnicy wieczory wyborcze. Dla obu wynik sondażowy był niemałym zaskoczeniem.Aktualizacja: świętowała też część działaczy PiS.

PO 1

Wieczór wyborczy PO

Robert Jagła, do wczoraj jeszcze poseł PO, przyjmował kwiaty i kroił tort, a cały zarząd partii próbował trzymać fason mimo zaledwie 23% wyniku sondażowego. Trudno się spodziewać, by doszło do radykalnej zmiany po podliczeniu wszystkich głosów, tak więc PO po ośmiu latach rządów przechodzi do opozycji. Czy kandydaci PO ze Świdnicy mają szanse na mandat? W tej chwili trudno wyrokować. Wg sondażu na Dolnym Śląsku PiS zyskał 37% głosów, PO – 27%, Kukiz`15 8,%, Nowoczesna 8%, Zjedoczona Lewica 7,6%, KORWiN 4,7%, Razem 4,2%, PSL 3.1%. Możliwe są różne scenariusze – albo 4 mandaty dla PiS-u i 4 dla PO, albo 5 dla PiS-u, 3 dla PO,  albo 4 dla PiS-u, 3 dla PO i jeden dla mniejszej partii.

PO w Świdnicy miała dwa osobne wieczory. Jeden zorganizował zarząd powiatowy z Robertem Jagłą na czele, drugi- była już poseł Teresa Świło. – Nie wiem, dlaczego pani poseł podjęła taką decyzję. Na pewno po wyborach będą gruntowne porządki w powiatowej Platformie, nie mówię o usuwaniu kogokolwiek, ale o utworzeniu jednego koła miejskiego – zapowiada Jagła. Dodaje także, że spodziewa się zmian w krajowym zarządzie partii.

Nowoczesna

Jerzy Franckiewicz i Jacek Iwancz

Wyjątkowo silną reprezentację w Świdnicy ma Nowoczesna pl. Partia wg sondażu IPSOS uzyskała 7,1% poparcia w kraju. Podczas wieczoru wyborczego jedynka na liście wałbrzyskiej, Jacek Iwancz i kandydat na senatora Jerzy Franckiewicz, mówili zgodnie o większych oczekiwaniach. Mają nadzieję, że po podliczeniu głosów wynik będzie lepszy od sondażowego. Nie wiadomo, czy uda się zdobyć mandat poselski, ale jest wciąż szansa na miejsce w senacie dla Franckiewicza.

Prawo i Sprawiedliwość nie zorganizowało wieczoru wyborczego, poinformowała poseł Anna Zalewska. – Wszyscy ciężko pracujemy w komisjach, by wszystkiego dopilnować – mówi Zalewska, numer dwa na liście partii w naszym okręgu. Jest pewna 4 mandatów dla jej partii. – PiS nie będzie potrzebował koalicji do rządzenia, ale prezes Kaczyński powiedział, ze to ma być drużyna biało-czerwona i wszystkich zaprasza do współpracy – dodaje. Jak się jednak okazuje, poseł nie została poinformowana o tym, że część działaczy PiS jednak świętują w Świdnicy w jednej z restauracji. O tym spotkaniu portal Swidnica24.pl poinformował radny powiatowy Robert Garstecki.

Największe zaskoczenie wyborów to wysoki wynik sondażowy Komitetu Wyborczego „Kukiz`15” i katastrofa na lewej stronie sceny politycznej. Wg sondażu ani Zjednoczona Lewica, ani Razem nie wejdą do sejmu. Za burtą został także KORWiN, a PSL balansuje na granicy błędu.

 /asz/

Wyniki sondażu IPSOS podajemy za tvn24.pl