Strona główna Bez kategorii Osiedle już nie takie młode

Osiedle już nie takie młode

5

Naprawy wymaga coraz więcej chodników czy latarni. Brakuje ławek dla seniorów. Osiedle Młodych, największa dzielnica mieszkaniowa w Świdnicy ma już blisko 50 lat. – To już osiedle seniorów – z żalem przyznawali mieszkańcy podczas spotkania z władzami miasta i policją. Lista oczekiwań jest duża, dotyczy jednak głównie drobnych spraw.

OM 2

Na piątkowe, 9 października spotkanie do Szkoły Podstawowej nr 4 przyszło około 100 mieszkańców, przede wszystkim seniorów, młodych ludzi można było policzyć na palcach jednej ręki. Z policyjnych statystyk wynika, że osiedle jest bezpieczną dzielnicą. Na ponad 5600 interwencji podjętych w tym roku, 820 dotyczyło właśnie OM. Najwięcej zdarzeń odnotowano na ulicy Zamenhofa – 180. Skradziono tu dwa samochody (w całym mieście 13), było 5 wypadków. Nie dochodziło do morderstw, odnotowano 5 rozbojów. Jak podkreślali policjanci, co miesiąc prowadzona jest analiza zdarzeń. Skargi na działania służb podczas spotkania nikt nie złożył, a największym problemem okazały się niebezpieczne przejścia dla pieszych, zwłaszcza na ulicy Riedla.

OM 1

Zanim mieszkańcy zabrali głos, o najważniejszych inwestycjach zrealizowanych i planowanych mówili prezydent Beata Moskal-Słaniewska, jej zastępca Marek Suwalski i dyrektor Maciej Gleba. Prezydent rozpoczęła od wyjaśnienia, dlaczego w tym samym czasie przeprowadzane są trzy gruntowne przebudowy jednych z najważniejszych ulic w Świdnicy – Sikorskiego, Zamenhofa i Wałbrzyskiej. – Jeśli ktoś nam daje pieniądze, to nie możemy ich nie wziąć – powód nałożenia się czasowego inwestycji wyjaśniała dotacjami na ich przeprowadzenie. Nie na wszystkie miasto miało także wpływ (budowa ronda na drodze krajowej nr 35). Beata Moskl-Slaniewska przepraszała za niedogodności i prosiła o cierpliwość. Jednocześnie wyliczała inne inwestycje, które już zostały zakończone, a które poprawiły jakość życia – to remonty chodników i budowa nowych miejsc parkingowych. Na oba zadania w tym roku wydano 362 tysiące złotych. Dyrektor Gleba zapowiedział wnioskowanie do Rady Miejskiej o kolejne modernizacje i przebudowy. Prezydent wśród najważniejszych planów wskazała budowę w miejscu dawnego Domosu siedziby dla biblioteki, klubu seniora i klubu młodzieżowego. Inwestycja ma być zrealizowana z udziałem środków zewnętrznych. Wraz z budowa obiektu planowane jest utworzenie nowych parkingów, przebudowa chodników i budowa placu zabaw. – Chcemy, by właściwego zagospodarowania doczekał się cały teren, także przed Gimnazjum nr 1 – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska. Drugą ważna inwestycja będzie ocieplenie i modernizacja ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 4. Zadanie ma być realizowane etapami, koszt całości miasto szacuje na 11 milionów złotych.

OM

Mieszkańcy zadawali mnóstwo pytań i zgłaszali szereg próśb. Jednym z najważniejszych postulatów jest budowa ekranów dźwiękoszczelnych wzdłuż ulicy Zamenhofa przy budowanym rondzie. W związku z przebudową droga znajdzie się znacznie bliżej budynków. Prezydent zapowiedziała przeprowadzenie badań natężenia hałasu w grudniu. – Decyzję o budowie ekranów musi jednak poprzeć zdecydowana większość mieszkańców tamtego rejonu – dodała. Uczestnicy spotkania skarżyli się także na niewłaściwie przycinanie gałęzi drzew albo wręcz przeciwnie – brak przycinek, które powodują osłabianie świateł latarni. Chcą także więcej remontów chodników i… więcej ławek. – Starsze kobiety z siatkami nie mają gdzie przysiąść, jak wracają z zakupów. A to jest osiedle starszych ludzi, trzeba o tym pamiętać! – apelował jeden z mieszkańców. Władze miasta zobowiązały się do podjęcia działań tam, gdzie będzie to możliwe. Prezydent poinformowała także o korzystnych zmianach we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Jej zdaniem jest  szansa na zrealizowanie wspólnych projektów dla całego Osiedla Młodych.

Władze miasta i urzędnicy zachęcali mieszkańców do aktywności. Do realizowania własnych pomysłów świdniczanie mają dwa narzędzia – budżet obywatelski i inicjatywę obywatelską.

/asz/

Poprzedni artykułKoszulka Pawła Fajdka znalazła nowego właściciela
Następny artykułPolecamy: Z Pokorą przez życie