Strona główna Wydarzenia Świdnica Odkryli Narnię w Górach Stołowych

Odkryli Narnię w Górach Stołowych

5

40 uczestników, w tym najmłodsza, 5-latka, wzięło udział w pierwszym w tym roku szkolnym Dziecięcym Rajdzie. Dzieci wraz z opiekunami przeszły 26 kilometrów poznając uroki Gór Stołowych.

IV Dziecięcy Rajd Jesienny (4)

3 października 2015 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Świdnicy na 2-dniową wycieczkę wyjechała 31-osobowa grupa dzieci wraz z 3 opiekunami i 6 rodzicami. Uczestnikami wyprawy byli podopieczni koła „ToTuToTam” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy oraz Grupa Włóczykije ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.

Wycieczka adresowana została do uczniów szkół podstawowych, ale najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 5 lat, w trasę wyruszyła z mamą. Był to już IV Dziecięcy Rajd Jesienny. – Rajd ten ma już swoją tradycję i historię. Zawsze organizowany jest na otwarcie sezonu, czyli nowego roku szkolnego i zawsze zabieramy dzieci na podróż z noclegiem. W ubiegłym roku chodziliśmy po Górach Orlickich, dwa lata temu byliśmy pod Śnieżnikiem, a w pierwszy Rajd wybraliśmy się do Szwajcarki – mówi Zbigniew Curyl, komandor Rajdu, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy i jednocześnie prezes oddziału PTTK w Świdnicy.

IV Dziecięcy Rajd Jesienny (1)

W tym roku, dzięki dofinansowaniu rajdu z budżetu Urzędu Miejskiego, w ramach zadania „Wspieranie organizacji działań i imprez turystycznych”, koszt udziału w imprezie dla uczestnika wynosił tylko 60 zł. W ramach tej kwoty mali turyści mieli zapewniony transport w obie strony autobusem, bilety wstępu do zwiedzanych po drodze obiektów, nocleg, obiadokolację i śniadanie w schronisku. Organizator zadbał również o obowiązkowe dla wszystkich uczestników rajdu znaczki, certyfikaty i praktyczne nagrody w licznie rozegranych konkursach. Nagrodę główną, czyli wielofunkcyjny scyzoryk, otrzymał Jakub Taraszkiewicz z koła Włóczykije. Największą znajomością Gór Stołowych wykazał się Konrad Jaskółka, natomiast najlepsza w konkurencjach sprawnościowych była Zuzanna Pawlak, również z Włóczykijów. Wśród rozdawanych zestawów znalazły się latarki, termosy i przewodniki.

IV Dziecięcy Rajd Jesienny (2)
W ramach wycieczki dzieci zwiedziły Bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i skansen w Wambierzycach, grały wieczorem w Chińczyka, razem śpiewały, ale największą atrakcją był podziwiany krajobraz.
Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobił Wodospad Pośny, skalny Labirynt, przejście przez szczelinę „Piekiełko” i oczywiście sam Szczeliniec, na który wybraliśmy się przed śniadaniem. Dziewczyny z zachwytem porównały widoki do bajkowych scenerii. Stwierdziły, że jest jak w fantastycznym świecie „Opowieści z Narnii”. Faktycznie, na szczycie byliśmy o 8.00 rano i w poświacie wschodzącego słońca wioski wyłaniające się u podnóża gór wyglądały magicznie – podsumowuje wyprawę Zbigniew Curyl.

IV Dziecięcy Rajd Jesienny (6)

Kolejny Rajd, tym razem z ogniskiem, już 18 października 2015 roku. W ramach 39. Zlotu Turystów Świdnickich, organizowana jest wyprawa na Ślężę. Koszt udziału w wycieczce to 10 zł. W ramach tej kwoty organizator zapewnia transport w obie strony i znaczek rajdowy. Zapisy i szczegółowe informacje w PTTK i MDK w Świdnicy.

/MDK Świdnica/

Poprzedni artykułŚwidniccy tancerze z Grand Prix
Następny artykułSeniorzy przejmą władzę w Świdnicy