Strona główna Bez kategorii Największy problem Zawiszowa?

Największy problem Zawiszowa?

7

To jedyna tak prężnie rozwijająca się dzielnica Świdnicy i tak młoda – podkreślała prezydent Świdnicy podczas spotkania z mieszkańcami Zawiszowa, zapowiadając budowę drugiego żłobka właśnie na tym osiedlu. Mieszkańcy wskazują na jeszcze jedna pilna potrzebę. Ich zmorą jest coraz większy ruch, zwłaszcza samochodów ciężarowych, na ulicach Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego.

Zawiszów

Prezydent Beata Moskal Słaniewska wspólnie z komendantem powiatowym policji Krzysztofem Niziołkiem, strażnikami miejskimi i urzędnikami spotyka się z mieszkańcami kolejnych dzielnic, przedstawiając dane dotyczące stanu bezpieczeństwa, podsumowując wykonane i planowane inwestycje. Zazwyczaj kończy się na wielogodzinnej rozmowie z mieszkańcami.

Z policyjnych statystyk wynika, że osiedle Zawiszów należy do najbezpieczniejszych rejonów miasta. Od września odnotowano tu tylko jeden rozbój i jeden wypadek samochodowy. Kradzieży było 14, w tym czterech samochodów. Interwencje najczęściej dotyczą przemocy domowej. Sami mieszkańcy wskazali  na najistotniejszy ich zdaniem problem – coraz większy ruch na ulicach Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego, a co za tym idzie, rosnący hałas i zagrożenie dla pieszych. Wnioskowali o ustawienie ekranów dźwiękoszczelnych i zamontowanie sygnalizacji na żądanie na jednym z przejść dla pieszych. Pojawiły się także propozycje, by miasto przymierzyło się do wybudowania nowej drogi – od ulicy Stęczyńskiego do fabryki Colgate, która stanowiłaby mini obwodnicę osiedla i wyeliminowała duży ruch.

Na razie prezydent obiecała nasadzenia wielopoziomowej zieleni i badania hałasu oraz natężenia ruchu. Zapowiedziała także rozważenie wszystkich propozycji. Tymczasem na osiedlu realizowane są inne inwestycje. Powstał nowy plac zabaw „Plaster miodu”, współfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego i spółdzielni mieszkaniowej. Trwa także rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1. Największy projekt to drugi miejski żłobek, który ma stanąć niedaleko szkoły. Jego budowa została wpisana do planów Aglomeracji Wałbrzyskiej, dzięki czemu Świdnica pozyska na tę inwestycję 85% potrzebnych pieniędzy. Koszt szacowany jest na 4,5 miliona złotych.

/asz/

Poprzedni artykułŁapani za słowa [FESTIWAL LITERACKI]
Następny artykułBitwa o… torebki