Strona główna Bez kategorii Koszmarnie długie stanie na światłach

Koszmarnie długie stanie na światłach

15

Świdnica to nie metropolia, ale można mieć takie wrażenie, czekając na zjazd z ulicy Stęczyńskiego w Esperantystów. – W szczycie to samochody stoją prawie do ronda! Przejedzie jedna ciężarówka i finał – żalą się kierowcy. Zielone światło włącza się na paręnaście sekund. Będzie lepiej – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale dopiero w listopadzie. Akurat wtedy ma się też skończyć remont ul. Sikorskiego.

światła 2

Mimo że obie ulice dzieli kilka kilometrów, sytuacja na Stęczyńskiego jest ściśle związana z przebudową Sikorskiego. Zamknięcie jedynego wjazdu do Świdnicy od strony Legnicy i Strzegomia wymusiło dwa objazdy: przez tzw. łącznik autostradowy, osiedle Zawiszów do skrzyżowania Stęczyńskiego/Esperantystów albo przez małą obwodnicę i Osiedle Młodych. Wraz z rozpoczęciem budowy ronda na Osiedlu Młodych kierowcy zaczęli wybierać tę pierwszą trasę. No i się zakorkowało. – Ustawienie tej sygnalizacji od dawna było do niczego, ale teraz to już koszmar – mówi pan Marek. – Jeżdżę z Zawiszowa do pracy w Dzierżoniowie i co raną stoję po 10 minut w oczekiwaniu na zielone. Przejadą trzy osobówki albo jedna ciężarówka i po wszystkim – żali się kierowca i pyta, czy nie można zmienić ustawień choćby na czas trwania inwestycji na ul. Sikorskiego i Zamenhofa.

światła 1

Można, a nawet trzeba, uważa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nie tak szybko. – Nie ma technicznej możliwości, aby na bieżąco korygować (wydłużać) sygnał zielony na tym wlocie (dodatkowo, każda zmiana programów sygnalizacji świetlnej wymaga opracowania odpowiedniego projektu sygnalizacji świetlnej i jego zatwierdzenia) – odpowiada Joanna Borkowska, st. specjalista ds. komunikacji społecznej w GDDKiA. – Posiadamy nowy, zatwierdzony projekt organizacji ruchu – projekt programów sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach dk 35 w Świdnicy, który był opracowany jeszcze przed powstałymi ostatnio utrudnieniami w ruchu na innych drogach w Świdnicy, a więc w nieco innych warunkach ruchu. Niemniej, już w tym projekcie zajęto się problemem poprawienia przepustowości i warunków ruchu na wlocie ul. Stęczyńskiego. Długość sygnału zielonego została w tym projekcie wydłużona. Wprowadzenie nowych programów sygnalizacji na skrzyżowaniach w ciągu dk 35 w Świdnicy planujemy przeprowadzić w terminie do 30 listopada br. Skrzyżowanie z ul. Stęczyńskiego potraktujemy priorytetowo i zmiany na nim wprowadzimy w pierwszej kolejności, zaraz po wyłonieniu wykonawcy. Nastąpi to najprawdopodobniej na przełomie października i listopada.  

W listopadzie ma się zakończyć zarówno budowa ronda, jak i remont Sikorskiego.

/asz/

Zdjęcia NM

cynk1

Poprzedni artykułDekoria zaprasza na turniej siatkówki
Następny artykułRajdowy Puchar Sudetów zakończony [FOTO]