Strona główna Bez kategorii Kościół Pokoju oficjalnie „Cudem Polski”

Kościół Pokoju oficjalnie „Cudem Polski”

2

– To jest istny cud! – podkreślała Martyna Wojciechowska w Poznaniu, wręczając dyplomy podczas gali V edycji konkursu 7 Nowych Cudów Polski. Dzięki sześciu tysiącom głosów na tej prestiżowej liście znalazł się bezcenny świdnicki zabytek. – Konkurs ma dla nas jeszcze jeden, niezwykle ważny, wymiar. Pokazał, jak wiele jest w ludziach sympatii i bezinteresownej życzliwości – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

dyplom Kosciół Pokoju

Pierwsza z lewej Bożena Pytel

Głosowanie w konkursie na 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez pismo podróżnicze National Geographic trwało ponad 2 miesiące. – Byłam zaskoczona, że zupełnie mi nieznani ludzie pisali o swoim poparciu i deklarowali, że głosują codziennie. Jeden z mieszkańców Świdnicy utworzył fanepage na portalu społecznościowym i codziennie zachęcał do wspierania naszej świątyni. Głosy płynęły też ze świata, ze Szwecji, ze Stanów Zjednoczonych. Dla nas to ogromna radość – podkreśla Bożena Pytel.

dyplom KP

Wszystkie zwycięskie zabytki zaprezentowały się w strefie National Geographic na tragach turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Podczas piątkowej gali dyplomy wręczała redaktor naczelna pisma Martyna Wojciechowska, zaznaczając, że obawiała się, czy V edycja konkursu będzie cieszyła się zainteresowaniem. Obawy były nieuzasadnione. Tysiące oddanych głosów, mobilizacja lokalnych społeczności są jednym z dowodów na niesłabnącą popularność wybierania cudów wśród pięknych, ale czasem zbyt mało znanych miejsc czy obiektów. Jak podliczyła dziennikarka i podróżniczka, sam konkurs był znakomitą promocją zgłoszonych zabytków. Informacja o nich ukazała się w 1150 artykułach prasowych, 100 relacjach telewizyjnych i 150 audycjach radiowych, nie licząc tysięcy wzmianek w sieci. Wartość takiego „pakietu” oszacowano na milion złotych. Zwycięskie obiekty będą mogły używać tytułu „cudu Polski” do dalszej promocji.

kosciol_pokoju

Kościół Pokoju w Świdnicy

Odbierając dyplom, Bożena Pytel wręczyła Martynie Wojciechowskiej „Christian Czepko. Podróż szwedzka” – pamiętnik świdniczanina, który w XVII wieku podróżował po Europie, zbierając datki na budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy. – Historia naszej świątyni zaczęła się od podróży i tak oto historia zatoczyła krąg – podkreśliła Bożena Pytel.

Świdnicki Kościół Pokoju w konkursie zajął III miejsce.

/asz/

 

Poprzedni artykułBitwa o… torebki
Następny artykułCo dalej z budową hospicjum?