Strona główna Bez kategorii „Sami obcy” w Kościele Pokoju

„Sami obcy” w Kościele Pokoju

1

Świdnicka grupa amatorska po raz drugi zaprasza na czytany spektakl „Sami obcy”. Pierwsze przedstawienie na dworcu kolejowym spotkało się z dobrym przyjęciem widzów. 8 października akcja zostanie przeniesiona do kościoła Pokoju w Świdnicy.

Sami obcy

Tytuł spektaklu wg scenariusza świdniczanki Marioli Mackiewicz nie przypadkowo nawiązuje do kultowego obrazu filmowego Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, bo podejmuje podobny problem – asymilowanie się ludzi obarczonych własnym bagażem kulturowym w nowym środowisku . Los, przypadek, kaprysy historii czy też siła wyższa  mogły być czynnikami sprawczymi tego, że ci wszyscy obcy rozpaczliwie poszukujący swoich jakoś im bliskich i pokrewnych  musieli się gdzieś i kiedyś spotkać.

 Tekst dramatu „Sami obcy”  powstał dwa lata temu jako rodzaj dość osobistej i poddanej  literackiej  obróbce podróży w przeszłość, by  przypomnieć wielokulturowość Dolnego Śląska i to nie tylko tę powojenną. Premiera zaś zbiegła się w czasie z napływem fali uchodźców i imigrantów, która zaskoczyła kilka miesięcy temu współczesną Europę i postawiła nas wszystkich przed trudnym pytaniem o to, jaki jest nasz stosunek do tzw. obcych.

 Świdnicki Kościół Pokoju, w którym zostanie zaprezentowany spektakl, jest też w tym względzie miejscem symbolicznym. Wzniesiony w XVII w. przez „ tych obcych” stał się pięknym przykładem  ich determinacji o zachowanie własnej tożsamości religijnej i kulturowej. Przez każdy detal tej sakralnej budowli dawni obcy mówią do nas, przesyłają nam uniwersalne świadectwo swej wiary, estetyki, obyczajowości. Taka oprawa performatywnego czytania dramatu wzmocni jego przekaz, gdyż uczyni go polifonicznym dyskursem o losach różnych społeczności i sprawi, że rozważania o podziałach i granicach nabiorą jeszcze głębszego sensu.

 Reżyseria: Juliusz Chrząstowski

Występują: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Gosia Kępa, Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Natalia Sierzputowska, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Marta Żywicka-Hamdy, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Dariusz Jaros, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, ks. Roman Tomaszczuk.

 Aranżacje muzyczne: Dariusz Jaros  Akordeon: Dariusz Jaros, Robert Matlak   Śpiew: Klaudia Zyska, Paweł Jochymek

 Prezentacja „Samych obcych” 8 października o godz.19.00 w Kościele Pokoju, bilet 5 zł do nabycia w Informacji Turystycznej.

Alchemia teatralna dziękuje za zaproszenie do Kościoła Pokoju biskupowi Waldemarowi Pytlowi i Bożenie Pytel.

Sami Obcy plakat

Poprzedni artykułNie będzie prądu w starostwie
Następny artykułŁawnicy do świdnickich sądów wybrani