Strona główna Bez kategorii Więcej dentystów w szkołach

Więcej dentystów w szkołach

3

Trzeci gabinet stomatologiczny w szkole rozpoczyna przyjmowanie małych pacjentów z gminy Świdnica. Tym razem o zęby będzie można zadbać przy centrum oświatowym w Lutomi Dolnej. Tylko w ostatnich 2 latach na darmową profilaktykę stomatologiczną gmina przeznaczyła blisko 50 tys. złotych.

 dentysta i ksiądz

– W ciągu ostatnich 6 lat dzięki studentom Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadziliśmy badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci. Wyniki były zatrważające. U ponad 80% stwierdzono próchnicę. Na przestrzeni kilku lat te wyniki się nie zmieniały. Wiedzieliśmy że nie można dłużej czekać, bo za kilkanaście lat nasi uczniowie bez zdecydowanych działań mogą mieć ogromny problem z uzębieniem. Stąd też dzięki pani Krystynie Werner uruchomiliśmy pierwszy gabinet przy centrum oświatowym w Witoszowie Dolnym.  Drugi gabinet w Pszennie, prowadzony przez dr Kowal. Obecne otwarcie to również spełnienie oczekiwań mieszkańców, bowiem na tych spotkaniach, w których ja uczestniczyłam, mieszkańcy Lutomi Dolnej, Lutomi Górnej i okolic zwracali uwagę na potrzebę uruchomienia gabinetu stomatologicznego. Oprócz profilaktyki, we wszystkich 3 gabinetach jest także możliwość leczenia zębów. Cieszę się, że z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy działalność i że wielu pacjentów zaoszczędzi czas i nie będą musieli dojeżdżać kilkanaście kilometrów do Świdnicy czy do Dzierżoniowa – mówi wójt Teresa Mazurek.

  W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W tym roku na zadania związane z realizację programów profilaktyki zdrowotnej zaplanowano 60 tys. zł. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu gminy.

Gabinet stomatologiczny w Lutomi Dolnej będzie przyjmować pacjentów we wtorki i czwartki w godz. od 14.00 aż do ostatniej osoby i świadczyć usługi na poziomie gabinetu prywatnego. – Prowadzimy rozmowy z NFZ o dodatkowy kontrakt na usługi bezpłatne – zapewnia Krystyna Werner z NZOZ WERMED.

Poprzedni artykułWygraj bilety na „Trylogię” Klaty
Następny artykułGigantyczna sowa wita podróżnych [FOTO]