Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdniczanin w jury festiwalu w Gdyni

Świdniczanin w jury festiwalu w Gdyni

0

Kacper Poradzisz z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy, Jakub Chrobot z Warszawy i Karolina Graczyk z Łęczycy znaleźli się w Jury Młodych 40 edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wyjazd na festiwal uczniowie wywalczyli autorskimi recenzjami i wideorecenzjami zgłoszonymi na konkurs „Skrytykuj!”. 

jury Gdynia

Kacper Poradzisz na zdjęciu pierwszy z prawej. Foto Festiwal Filmowy w Gdyni.

Kacper, uczeń trzeciej klasy gimnazjum nr 1 w Świdnicy, swoje wnikliwe spojrzenie na kino łączy z elokwencją i niesamowitą kreatywnością.

Troje młodych jurorów przyznało swoją nagrodę reżyserowi jednego z 18 filmów, które pokazane zostały w Konkursie Głównym gdyńskiego Festiwalu. ”Noc Walpurgi” to wyróżniony film.

Konkurs „Skrytykuj!” na recenzje i wideorecenzje filmowe organizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jest on elementem kampanii pod tym samym tytułem, prowadzonej od 2013 roku. Celem inicjatywy jest promocja świadomej dyskusji o kinematografii wśród młodzieży i wyłonienie zdolnych nastolatków, którzy w przyszłości być może profesjonalnie zajmą się kinem.

Poza udziałem w konkursach, młodzież z całej Polski uczestniczy w debatach filmowych, warsztatach recenzenckich i spotkaniach z krytykami. W gronie ambasadorów akcji znaleźli się cenieni artyści: Magdalena Czerwińska, Sebastian Fabijański, Mela Koteluk, Marcin Kowalczyk, Marcel Sabat, Stefan Wesołowski i Zofia Wichłacz, którzy w swoich blogach pokazują młodzieży, jak w ciekawy sposób opowiadać o filmach. Ich spoty można obejrzeć na stronie www.skrytykuj.pl.

Poprzedni artykułSzkoła jest do niczego? [DEBATA]
Następny artykułNagrody kulturalne prezydenta przyznane