Świdnica już po raz ósmy będzie gościć najlepsze międzynarodowe kino dokumentalne. Przed nami tydzień filmowych wrażeń, podczas których zobaczymy 30 filmów krótko- i długometrażowych, sześcioodcinkowy serial dokumentalny, a do tego czekają nas spotkania z twórcami, debata i wydarzenia towarzyszące. 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” startuje już dzisiaj.
Kadr z filmu „Sól Ziemi”
Filmem, który zainauguruje imprezę, będzie powstała we współpracy Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado „Sól ziemi” – piękna opowieść o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado, który dokumentując przez cztery dekady ludzkość, był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie. Przed seansem zapraszamy na monodram „Start. Apokalipsa 4.0” w wykonaniu wrocławskiego aktora, Tomka Lipki. Gala otwarcia festiwalu rozpocznie się o godzinie 19:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury, Rynek 43 (pierwszeństwo wstępu mają osoby z zaproszeniami).
Słuchać głosu miasta. Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu, o tegorocznym „Okiem Młodych”:
Dzień dobry! – Usłyszałem w świdnickim Rynku od nieznanego mi mężczyzny z włosami delikatnie przyprószonymi siwizną. – To Pan jest od filmów dokumentalnych, prawda?
Chyba ja…
Niedługo festiwal, fajnie, że się dzieje. Ale wie Pan, który film najbardziej utkwił mi w pamięci? „Mistrz tańca powraca” i ten o rumuńskim chłopaku, którego aresztowali w Krakowie („Droga na drugą stronę” – przyp. LeM). Każdemu mógł podobać się z innych powodów, ale ja pamiętam jego oddech. Jak ciężko oddycha.
Żegnam się, żeby zdążyć na pociąg do Wrocławia, ale na dworzec idę uniesiony przypadkowym spotkaniem. Może przesadzam, ale nie wyobrażam sobie takiej rozmowy w dużym mieście. Nie byłoby na nią czasu, nie mieściłaby się w konwencji. Czuję, że w najbliższych dniach będę mocniej wierzył w siłę oddziaływania filmu dokumentalnego na Świdnicę i jej mieszkańców.
Bo „Okiem Młodych” od początku jest dla lokalnej społeczności. Wszelkie udoskonalenia i zmiany projektujemy myśląc najpierw o świdniczanach. Dlatego od ósmej edycji Festiwal trwa 7 dni, by nie kumulować wydarzeń w weekend, ale dopasować się do spokojniejszego rytmu świdnickiej publiczności, która chce mieć czas, aby najwartościowsze filmy ulokować we wspomnieniach. Ciągle powracają wspomnienia kilkugodzinnej dyskusji z Bartkiem Konopką, jesteśmy pytani o nowe filmy Pawła Łozińskiego, co słychać u Jędrzeja Morawieckiego czy Romana Gutka.
W tej edycji przygotowaliśmy po raz pierwszy pokazy dedykowane seniorom, rozwijamy sposoby zaangażowania młodzieży w imprezę – od uczestnictwa w charakterze widza, przez wolontariat, po Jury Młodzieżowe. Czeka nas też debata o przyszłości edukacji, na którą zapraszamy wspólnie z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Bo niezmiennie tak samo ważna, jak samo oglądanie filmów, jest dla nas dyskusja wokół nich, spotkania z autorami i warsztatowe omówienia. Do Świdnicy przyjadą autorzy filmów konkursowych, a ponadto m.in.: Paweł Wysoczański z filmem „Jurek”, Grzegorz Zariczny („Love, Love”), Marta Prus („Mów do mnie”), a także bohaterowie tegorocznego przeglądu młodej kinematografii czeskiej: Martin Marecek („Pod słońcem ciemność”), Sandra Dlouha (producentka filmu „Dobrze nam razem”), Radovan Sibrt (autor jednej z nowel „Gottlandu”).
Bez cienia kurtuazji: poziom tegorocznych filmów festiwalowych napawa nas dumą. Z nadesłanych do Konkursu Polskiego tytułów wyselekcjonowaliśmy najlepszych 13. Dla kogoś ta liczba okaże się szczęśliwa i zabierze ze sobą Grand Prix w wysokości 5000 PLN, przyznane przez Jury w składzie: Artur Liebhart, Iwona Łyko, Maciej Gil. Harmonijnie rozwija się też wprowadzony w ubiegłym roku Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych, w którym o 3000 PLN, ufundowane przez Dolnośląską Szkołę Wyższą, rywalizuje 6 filmów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, a od tego roku wyboru dokonuje międzynarodowe Jury: Jagoda Szelc (Polska), Adam Hanuljak (Słowacja), Radovan Sibrt (Czechy).
Jestem z „Okiem Młodych” związany od pięciu lat. Chyba niewiele rzeczy cieszy mnie tak bardzo, robiąc małe podsumowanie, jak wierna festiwalowa publiczność, uznanie ze strony młodych twórców i konsekwentna ewolucja imprezy, która – szczególnie w pierwszych latach – dokonywała się wbrew rzeczywistości. Dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoje cegiełki, liczę na moc wrażeń i żarliwe dyskusje podczas 8. edycji!
Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 27 września. Na VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.
P R O G R A M
8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy
→ 21 września, poniedziałek
19:00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU
Monodram Tomka Lipki „Start. Apokalipsa 4.0″
Panorama: „Sól Ziemi”, reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado (Francja, Brazylia, Włochy), 2014, 110′
→ 22 września, wtorek
11:00 Panorama: „Strumień miłości”, reż. Agnes Sos (Węgry), 2013, 70’ ► POKAZ DLA SENIORÓW
18:00 Panorama: „Alfabet”, reż. Erwin Wagenhofer (Austria), 2013, 113′ + DEBATA o edukacji pod patronatem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
→ 23 września, środa
13:00 Panorama: „Jurek”, reż. Paweł Wysoczański (Polska), 2014, 80’ + SPOTKANIE z Pawłem Wysoczańskim ► POKAZ DLA SZKÓŁ
18:30 Panorama: „Jurek”, reż. Paweł Wysoczański (Polska), 2014, 80’ + SPOTKANIE z Pawłem Wysoczańskim
→ 24 września, czwartek
18:00 Panorama: „Mów do mnie”, reż. Marta Prus (Polska), 2015, 44’ & „Love, Love”, reż. Grzegorz Zariczny (Polska), 2015, 22’ + SPOTKANIE z autorami
20:00 Dokument_CZ: „Trabantem na koniec świata”, reż. Dan Přibáň (Czechy), 2014, 98′ ► Pokaz plenerowy pod Wieżą Ratuszową
→ 25 września, piątek
11:00 Dokument_CZ: „Gottland”, reż. Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Cakanyova (Czechy, Słowacja, Polska), 2014, 75′ (serial, cz. I)
16:00 Panorama: „Dni, na które czekamy”, reż. Phie Ambo (Dania), 2014, 95’
17:45 Konkurs Polski, Blok I: „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”, reż. Mateusz Buława, 12’28”, „Drugie życie”, reż. Eugeniusz Pankov, 18’, „Dokument”, reż. Marcin Podolec, 6’50’’, „Marzenie Nastii”, reż. Marta Prus, 15’, „Wrona”, reż. Przemysław Chrobak, 7’40’’ + SPOTKANIE z autorami
20:15 Konkurs Polski, Blok II: „#szczęście #chwilowailuzja”, reż. Justyna Mytnik, 16’, „To tylko marzenia”, reż. Jakub Michnikowski, 23’, „Obiekt”, reż. Paulina Skibińska, 15’, „Historie miłosne”, reż. Bartosz Tryzna, Monika Stpiczyńska, 26’
→ 26 września, sobota
11:00 Wręczenie nagrody „Kinematografek” + SPOTKANIE z autorami ► Areszt Śledczy
/Pokaz zamknięty/
13:00 Dokument_CZ: „Pod słońcem ciemność”, reż. Martin Mareček, 81′ + SPOTKANIE z Martinem Marečkiem
15:00 Dokument_CZ: „Gottland”, reż. Rozálie Kohoutová, Radovan Sibrt, Klára Tasovská (Czechy, Słowacja, Polska), 2014, 75’ (serial, cz. II)
+ SPOTKANIE z Radovanem Sibrtem
17:15 Konkurs Polski, Blok III: „Aldona”, reż. Iwo Kondefer, 15’ „Kierowca”, reż. Jan Grabowski, 15’, „Fabio’s Videos”, reż. Kamil Krukowski, 17’45’’, „Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz, 26’
19:15 Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych: „Wbrew naturze”, reż. Mária Rumanová, 26’ (SK), „Wielkie emocje Igora”, reż. Jan Strejcovsky, 25’ (CZ), „Dokument”, reż. Marcin Podolec, 6’50’’ (PL), „Debiut-miłość”, reż. Sylwia Rosak, 4’ (PL), „2. piętro”, reż. Hajni Kis, 20’19’’ (HU), „Oni”, reż. Krisztina Meggyes, 28’ (HU)
22:00 ♪ Koncert NOHONO ► Dworzec Główny PKP
→ 27 września, niedziela
14:00 Dokument_CZ: „Dobrze nam razem”, reż. Saša Dlouhý (Czechy), 2014, 75’ + SPOTKANIE z producentką 16:00 Dokument_CZ: „Zawsze razem. Czeskie flamenco”, reż. Eva Tomanová (Czechy), 2014, 74’
19:00 OFICJALNE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU. Projekcja laureata Grand Prix + Film zamknięcia:
Panorama: „Królowa ciszy”, reż. Agnieszka Zwiefka (Polska), 2014, 80’
SEKCJE: PANORAMA | DOKUMENT_CZ | KONKURS POLSKI | MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZKÓŁ FILMOWYCH
Poza wyróżnionymi wszystkie pozostałe projekcje i spotkania autorskie w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku w Świdnicy.