Strona główna Bez kategorii Ranking zadłużenia samorządów. Która Świdnica?

Ranking zadłużenia samorządów. Która Świdnica?

0

Dobra wiadomość to taka, że Świdnicy, powiatu świdnickiego ani gminy wiejskiej Świdnica nie ma w czołówce najbardziej zadłużonych samorządów. Gorsza – że daleko nam do gmin i powiatów z największą zdolnością kredytową. Ranking za 2014 rok opracowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

swidnica

Autorzy porównali zadłużenia i zdolność kredytowa dla samorządów wojewódzkich, powiatów, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, pozostałych miast i gmin wiejskich. Jak piszą Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska w artykule „W pułapce łatwych kredytów”: Po trzech latach stagnacji zadłużenie samorządów w 2014 roku ponownie
wzrosło, przekraczając już 70 mld zł (por. rys. 1.). Można to wiązać z pierwszym od kilku lat wzrostem poziomu inwestycji samorządowych (…) W ostatnim roku dług rósł najszybciej w samorządach wojewódzkich (o prawie10 proc.) i miastach na prawach powiatów (5 proc.), natomiast najwolniej w powiatach, gdzie niemal się nie zmienił (wzrost ledwie o 1 proc.). Samorządy wciąż chętnie biorą kredyty, a banki jeszcze chętniej ich udzielają, bo przecież w świetle przepisów miasto czy gmina nie mogą zbankrutować. Dochodzi więc do tak kuriozalnych sytuacji, że długi sięgają nawet 300% dochodów budżetowych. Są jednak i takie samorządy – najwięcej wśród gmin wiejskich – które nie maja nawet złotówki kredytu.

Powiat świdnicki jest na 24 miejscu na 311 powiatów z zadłużeniem wynoszącym 48,74% dochodów budżetowych (na marginesie: powiat świdnicki z województwa lubelskiego nie ma ani złotówki długu). Pod względem zdolności kredytowej nasz powiat jest na 257 miejscu (3,85%); najwyższą zdolność kredytową ma powiat lubiński – 18,37%.

Świdnica wśród 266 miast powiatowych jest na 106 miejscu z zadłużeniem 37,20% w stosunku do dochodów budżetowych. Zdolność kredytowa 12,20% daje miastu 56 miejsce.

Wśród gmin wiejskich w najgorszej sytuacji są Ostrowice z 304% zadłużenia. Gmina Świdnica w rankingu znalazła się na 278 miejscu (na ponad 1,5 tysiąca ) z zadłużeniem 43,54%.

Cały RANKING.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚKPR wygrywa z młodymi gdańszczanami
Następny artykułZłote medale akrobatów Polonii