Strona główna Bez kategorii Protest przeciwko nielegalnemu wysypisku

Protest przeciwko nielegalnemu wysypisku

6

Będą przez 45 minut chodzić po przejściu dla pieszych przy rondzie na ulicy Kopernika w Świdnicy. Około 50 mieszkańców osiedla Zarzecze w ten sposób chce przypomnieć o wciąż niezałatwionej sprawie nielegalnego wysypiska. Protest zacznie się dzisiaj o 14.00.

Wysypisko śmieci ulica Mikołaja Kopernika w Świdnicy_08

– W sprawie ton śmieci, które zalegają przy ulicy Kopernika, praktycznie nie dzieje się nic. Chcemy w pokojowy sposób przypomnieć, że problem nie został rozwiązany, a samo wysypisko jest zmorą dla mieszkańców – mówi radny Dariusz Sienko, który zainicjował manifestację i powiadomił o planach Radę Miejską. W dwóch interpelacjach pojawiły się żądania przeprowadzenia deratyzacji terenu ze względu na coraz większą liczbę szczurów, które z wysypiska przenoszą się na osiedle.

Kolejne pismo o pomoc do ministra środowiska i wojewody wystosowała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Przypomnijmy:

Sprawa nielegalnego składowiska ma już swoją historię. Miasto wspólnie z powiatem usiłowały nie dopuścić do jego utworzenia, jednak po pierwszej odmowie wydania zgody przez starostwo, firma zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wydanie decyzji. Firma Algodon, która jest właścicielem terenu, miała zgodnie z decyzją WSA w tym miejscu prowadzić selektywną zbiórkę nieszkodliwych odpadów, miało być wykonane zadaszenie i zabezpieczenie gruntu. Żadnych takich działań nie podjęto, co wykazała przeprowadzona kontrola WIOŚ. W efekcie starosta w październiku 2013 roku wydał zakaz dalszego składowania odpadów i nakazał ich wywóz. Do tego ostatniego polecenia właściciel nie zastosował się i sprawa trafiła do prokuratury a następnie do sądu. Niestety, sąd nie miał podstaw, by nakazać usunięcie odpadów, a jedynie nałożył na współwłaściciela grzywnę. Jednak – jak się okazało – Bogdan A. jest bezdomny, nie ma żadnych źródeł dochodu ani majątku. Co najwyżej może więc trafić na krótko do więzienia. To jednak w żaden sposób sprawy wysypiska nie rozwiąże, bo trudno się spodziewać, że taka osoba zrobi cokolwiek, by odpady wywieźć.

Sposobu szuka starostwo. To powiat mógłby ostatecznie zlikwidować wysypisko, ale pod wieloma warunkami. Pierwszym jest wyczerpanie procedur dotyczących wymuszenia działań przez właściciela. Starostwo nałożyło już dwie kary po 50 tysięcy złotych za niewykonanie decyzji starosty, ale musi nałożyć jeszcze jedną, by zamknąć proces administracyjny. Dopiero wówczas powiat może się zwrócić do wojewody o wydanie postanowienia  zastępczego o przekazaniu obowiązku likwidacji wysypiska  powiatowi. Warunek kolejny –  muszą być na ten cel pieniądze z Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Ile? Tego nie da się w tej chwili oszacować, bo nie wiadomo, ile śmieci zalega przy ul. Kopernika. Do rozpatrzenia będą dwa wyjścia – albo wywóz wszystkich odpadów, albo ich części i rekultywacja terenu. Do takich działań jednak bardzo daleka droga. W marcu podczas sesji Rady Miejskiej pomoc deklarował wojewoda Tomasz Smolarz, ale efektów nie widać żadnych.

/asz/

Poprzedni artykułNa potęgę okradali altanki
Następny artykuł„Funtastyczna sobota” w Galerii Świdnickiej