Strona główna Temat dnia Oddali krew w magistracie

Oddali krew w magistracie [FOTO]

0

W sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy została dzisiaj zorganizowana kolejna zbiórka krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzone przez fundację DKMS „Wspólnie przeciw białaczce”. Współorganizatorem był świdnicki oddział PCK.

zbiorka krwi (2)
Od godziny 10.00 świdniczanie mogli oddawać krew w Urzędzie Miejskim. Dawcą mógł być każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. – Do tej pory krew oddało 15 osób. Akcja przebiega bardzo sprawnie, mamy dobrych wolontariuszy – świdnicką młodzież – mówiła po godzinie 12:00 Anna Budner z PCK. – Ludzie częściej przychodzą oddawać krew niż szpik. Wiąże się to przede wszystkim z niewiedzą na temat pobierania szpiku i obawą przed bólem. Mimo, że mówimy ludziom jak to przebiega, to mimo wszystko nie decydują się – dodaje.

– Patronat nad akcją objęli prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska, wójt gminy Teresa Mazurek i starosta Piotr Fedorowicz. Z zamiarem oddania krwi zgłosiło się w sumie 37 osób, z czego po badaniu lekarskim do pobrania zakwalifikowały się 24. Udało się zebrać 10,8 litra życiodajnego płynu. Przez cały czas trwania akcji zgłosiło się 14 potencjalnych dawców szpiku – mówi Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/PSM/

Poprzedni artykułStrategia przyjęta, ruszają konkursy
Następny artykułNie przestraszyli się Miedzi Legnica! [FOTO]